Dio mljekara ipak je kasno sinoć postigao dogovor o cijeni mlijeka s otkupljivačima u iznosu od 2,43 kune po litri. Radi se o iznosu koji predstavlja prosjek pet zemalja Europske unije: Njemačke, Francuske, Mađarske, Slovenije i Rumunjske.
Ministar poljoprivrede Tihomir Jakovina, nakon drugog po redu maratonskog sastanka s mljekarima, potvrdio je da je sporazum s dijelom mljekara potpisan, a vrijedit će za iduća tri mjeseca, do 31. svibnja. Sporazum su potpisali predstavnici četiriju udruga proizvođača mlijeka: Udruga proizvođača mlijeka Osječko-baranjske županije, Udruga proizvođača mlijeka KIM, Udruga Mliko i Udruga Hrvatske male mljekare te predstavnici mljekarske industrije.
HSUPM protiv sporazuma
Sporazum nije potpisao Hrvatski savez udruga proizvođača mlijeka, čiji je predstavnik Mladen Šolčić, gostujući sinoć u Dnevniku 3 HTV-a, kazao da Savez zastupa interese 85 posto hrvatske proizvodnje mlijeka, odnosno, kako se izrazio, "ukupno 450 milijuna litara mlijeka".
Po njegovom mišljenju to je namješteni sporazum koji ne žele potpisati i ne odustaju od cijene koju su imali do sada – to je 2,71 kunu po litri plus još 42 lipe pomoći države.
Prosvjedi se šire i diljem Hrvatske
Nezadovoljni cijenom mlijeka nastavili su prosvjede pred Dukatom u Zagrebu i Sirelom u Bjelovaru, a prosvjedi se šire i diljem Hrvatske. Tako je prekinut promet u Čavićevoj ulici u Zagrebu, čakovečkoj obilaznici, cesti Slavonski Brod – Nova Gradiška, zbog čega je zatvoren čvor Lužani na autocesti A3 Bregana – Lipovac. Promet se preusmjerava na čvorove Nova Gradiška i Slavonski Brod zapad, izvijestio je jutros HAK.
Podsjetimo, mljekari su se odlučili na prosvjede nakon što im je Dukat ponudio 2,30 kuna za otkup mlijeka po litri.
Jakovina: Napravili smo maksimalno što smo mogli
Ministar poljoprivrede Tihomir Jakovina kazao je danas u Saboru kako su po pitanju pregovora učinili sve što su mogli. "Stavili smo i jednu i drugu stranu za stol da se korektno i na kvalitetan način dogovore", kazao je Jakovina dometnuvši kako model koji je do sada važio a koji je obuhvaćao 27 zemalja EU nije bio održiv.
"Našli smo model da uzmemo pet zemalja EU - Njemačku, Francusku, Mađarsku, Sloveniju i Rumunjsku, radi se tromjesečni presjek njihove cijene i srednji tečaj HNB-a i dolazimo do cijene po kojoj se isplaćuje za taj mjesec", kazao je. Model će, kaže, i sporazum vrijediti tri mjeseca, nakon čega će se vidjeti je li potrebno korigirati taj model ili postaviti neki drugi.
Jakovina je kazao i kako smatra da je prvotni prijedlog da mljekari isključivo na tržišnoj bazi pregovaraju sa svojim kooperantima neravnopravan odnos i da bi tu primarni proizvođači mlijeka bili u lošijoj situaciji.
Ocijenio je i kako "oni koji žele radikalizaciju scene, koji žele cestu, ulicu, pritisak, interventne mjere države, oni se vjerojatno neće složiti bez obzira koji model se ponudi".