'DOGODILO SE NEŠTO KRIMINALNO': /

Uskok traži istragu o poslijeratnoj obnovi petrinjskog područja; Vanđelić: 'Neće biti milosti'

Image
Foto: Sandra Simunovic/PIXSELL

Uskok će zatražiti od policije kriminalističko istraživanje vezano za moguće propuste u poslijeratnoj obnovi objekata na području Sisačko-moslavačke županije

4.1.2021.
19:15
Sandra Simunovic/PIXSELL
VOYO logo

Nakon što su u javnost izašle informacije o mogućim propustima u poslijeratnoj obnovi objekata na području Sisačko-moslavačke županije koje je teško pogođeno razornim potresom, Državno odvjetništvo je danas potvrdilo da će Uskok od policije zatražiti provedbu kriminalističkog istraživanja oko mogućih nepravilnosti u obnovi kuća na petrinjskom području stradalih tijekom rata.

"U odnosu na javne objave i istupe pojedinaca te upite o mogućim propustima u poslijeratnoj obnovi objekata na području Sisačko-moslavačke županije, odgovaramo da će Ured za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminaliteta (USKOK) žurno zatražiti od policije provođenje kriminalističkog istraživanja radi utvrđenja postojanja osnovane sumnje da bi bilo počinjeno kazneno djelo iz nadležnosti Ureda ili neko od drugih kaznenih djela za koje se progon poduzima po službenoj dužnosti, te će ujedno zatražiti i od drugih državnih tijela poduzimanje radnji i mjera iz njihove nadležnosti", navodi se u priopćenju DORH-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
ČAČIĆ O KUĆAMA KOJE SU OBNAVLJANE NAKON RATA, A SADA SU SRUŠENE: /

'To je ratno profiterstvo, zna se tko je to radio'

Image
ČAČIĆ O KUĆAMA KOJE SU OBNAVLJANE NAKON RATA, A SADA SU SRUŠENE: /

'To je ratno profiterstvo, zna se tko je to radio'

Vanđelić: 'Dogodilo se nešto kriminalno'

Damir Vanđelić, privremeni ravnatelj Fonda za obnavljanje Zagreba i okolice, rekao je danas za N1 da su na području koje je stradalo od potresa jako stradale mnoge kuće koje su se obnavljale nakon rata.

“Imate projektanta, imate stručni nadzor, imate izvođača. Nešto je u tom sustavu zakazalo, dogodilo se nešto kriminalno. Sukladno Zakonu o obnovi, ako će Fond odlukom Vlade biti ovaj četvrtak uistinu i formalno imenovan za to, ja moram upozoriti da članak 55 Zakona govori o tome da Ministarstvo i Fond imaju pravo i obavezu prijaviti svakog sudionika u obnovi koji je na ovaj način obnavljano tijekom (poslije)ratnih obnova te građevine i svatko tko je nanio nekakvu štetu, može očekivati da će biti pokrenut postupak ne samo u smislu naknade štete nego i u smislu njihove odgovornosti. Dakle, tu neće biti milosti”, istaknuo je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Danas smo u puno boljoj situaciji od one u kojoj smo bili kad je potres pogodio Zagreb zbog toga što imamo niz alata. Pripremili smo dokumentaciju za naručivanje projektanta, operativnih koordinatora, stručnog nadzora, a priprema se i drugi program mjera za izvođenje radova”, kazao je te dodao da je u ovom trenutku, što se obnove tiče, najvažnije imati pregled nad situacijom.

Mnoštvo neupotrebljivih zgrada

Kaže da su trenutno zaprimili preko 16.000 prijava građana za pregled uporabljivosti zgrada te da je od toga 32 posto zgrada pregledano. "Dobar dio zgrada je neupotrebljiv ili privremeno neupotrebljiv i za te ljude će trebati riješiti privremeni smejštaj na lokacijama na kojima se nalaze, naravno, osim ako ne žele otići”, dodao je.

Što se tiče rada statičara na terenu, koji procjenjuju objekte, objasnio je razlike u prvim danima nakon potresa u Zagrebu u odnosu na prve dane u Petrinji, Sisku, Glini itd. “U slučaju Zagreba radilo se o procjeni uporabljivosti objekta. Građani to često miješaju s prijavom štete. Uputite zahtjev, statičar dođe, utvrdi da li smijete u zgradi živjeti, spavati ili ne. To se događa i u Petrinji”, rekao je.

Vanđelić je istaknuo da su Procjene da će trebati oko 14 dana za završetak procjene uporabljivosti svih nekretnina. "Odmah nakon toga očekujemo da će se početi s uklanjanjem svih objekata. Procjena prema stupnju oštećenosti objekata je da će tu biti preko 600.000 metara kubičnih raznog otpada koje će trebati sortirati. Dio će se ponovno koristiti, a jedan dobar dio, barem 30 posto, će završiti na deponijima na kojima će trebati orgabnizirati posebne kazete. Na tragu smo da osiguramo takve deponije.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

'Brzina je jako važna'

Dodao je da će oko 20 posto zgrada trebati pojačanje ili poboljšanje konstrukcije ili kompletnu obnovu, zamjenske obiteljske kuće itd. “I u Zagrebu i u Petrinji i u Sisku brzina je jako važna. Ti ljudi žive u jako teškim uvjetima. Nama je to teško i zamisliti”, kazao je.

Što se tiče novca, objasnio je da će jedan dobar dio novca za potres koji se dogodio u Sisačko-moslavačkoj županiji doći iz Fonda solidarnosti. "To je izvor bespovratnih sredstava… Očekujemo da će EU biti vrlo spremna naknaditi taj trošak”, rekao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na pitanje usporava li obnova nakon najnovijeg potresa obnovu Zagreba, Vanđelić je odgovorio da Zagreb ide "po svom kolosijeku" te da to ništa ne usporava.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
savrseni
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo