Dobrica Ćosić je još 1993. dogovorio podelu Kosova

U tome ga sprečio Milošević

29.11.2013.
12:30
VOYO logo

Šef diplomatije Ivan Mrkić izjavio u intervjuu za Nedeljnik da je bivši predsednik SRJ Dobrica Ćosić s vođom Albanaca Ibrahimom Rugovom 1993. godine dogovorio podelu Kosova i Metohije, ali da je to sprečio Slobodan Milošević. Mrkić, koji je bio šef Ćosićevog kabineta, otkrio je da bi srpskoj strani pripalo nekih 30 odsto Kosova i deo Metohije.

"Kad je Ćosić bio predsednik, počela je da se razvija ideja da dođe do podele Kosova i Metohije. Ćosić je uspeo da s Rugovom dođe do nekih preliminarnih dogovora. Ali, nije se razgovaralo o statusu. Istraživalo se koje su sve mogućnosti i onda je u tome bilo napretka. Rugova je hteo neki dogovor, ali je sve sprečeno političkim okršajem između Miloševića i Ćosića. Sve je otišlo u bestraga po srpske interese", rekao je Mrkić. Ministar spoljnih poslova je ukazao da je Ćosić smenjen kada je zatražio od Miloševića da se povuče s mesta predsednika Srbije, koji to nije prihvatio.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Sporno je bilo to što je Dobrica bio uverenja da Slobodan Milošević treba da se povuče s funkcije predsednika Srbije i da ustupi mesto drugima iz svoje partije, da bismo dobili veću priliku za saradnju s inostranstvom. Predubeđenja su bila već toliko čvrsta da je Ćosiću izgledalo da sa Slobodanom na čelu Srbije nećemo uspeti nikad da preokrenemo to razmišljanje. Posle se ispostavilo da su SAD i druge države s Miloševićem pravile jasne aranžmane i ulazile u dogovore", naveo je Mrkić, ali i dodao da bi bilo puko nagađanje reći da su Milošević i Amerikanci zajedničkim snagama smenili Ćosića.

A kako je reagovao "otac nacije" kad ga je Milošević smenio, Mrkić za Nedeljnik kaže:

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Iskreno, nas dvojica smo se posle sednice u Skupštini smejali bar pola sata tu noć kad je smenjen. Mi smo se smejali, kao što to rade srednjoškolci u gimnaziji kada je nešto smešno. Osetili smo olakšanje. To je bila ogromna odgovornost, da sve radite najpravičnije, po propisima, a u onakvoj turbulenciji, dok ratovi traju. Mislim da je Ćosić tada rekao: "Ma, ima Boga, dobro je da više ne idem kroz ovo", iako je on bio spreman na žrtvovanje". Mrkić je ukazao da Ćosić bio nagovoren da preuzme ulogu predsednika SRJ, kao i da Dobrica to nije s velikom voljom prihvatio. Šef diplomatije je naveo da Ćosić uopšte nije sarađivao s Mirom Marković.

Mrkić je prvi put za Nedeljnik govorio o svom diplomatskom angažmanu na Kipru krajem devedesetih, gde je bio otpravnik poslova i ambasador. On je odbacio optužbe da je bio čuvar Miloševićevog trezora na Kipru.

"To su izmišljotine, jer Milošević nije imao nijedan cent na računu kiparskih banaka, a kamoli trezor. Kipar je u to vreme preuzeo ulogu Bejruta, kojeg je potresao građanski rat, i postao je svojevrstan most između Bliskog istoka, istoka Evrope i ostatka sveta. I primao je ljude iz svih krajeva sveta. Zato je stvorena fama o tom čuvenom "bankarskom centru" Slobodana Miloševica na Kipru. Ali, tvrdim - taj njegov 'trezor' nije postojao", naglasio je Mrkić i otkrio da je Milošević iznosio pare u Ameriku, a ne Kipar.

"To je paradoksalno, novac je samo nošen na Kipar, ali je išao na Zapad. Znam da sam imao razgovor s američkim ambasadorom na Kipru, dok je još imao ovlašćenja da sme da razgovara sa mnom. Posle toga su im zabranili da kontaktiraju s jugoslovenskim diplomatom. Onda mene američki ambasador pita: "Gde je taj Miloševićev novac?" Ja mu kažem da sam pitao neke naše bankare i da oni tvrde da najveći deo ide u Ameriku. Onda se on nasmejao, ali nikad mi nije rekao: "Nemoj to više da pričaš, pa to nije tačno", rekao je Mrkić, koji sumnja i da je Marko Milošević imao neki račun na Kipru.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mrkić je odbacio kritike smenjenih ambasadora da ih je smenio iz osvete, jer su imali odlične rezultate, navodeći da ga samo Zorica Tomića nije tražila da ostane bar jedan dan duže. "Svaka joj čast na tome. Takvim stavom se izuzela iz mase onih kojima su puna usta interesa države, ali gledaju prevashodno svoje lične interese", rekao je Mrkić.

On je naveo da ga je posle kiparske epizode i pobede DOS tadašnji šef diplomatije Goran Svilanović izbacio iz MSP, a da ga je vratio Vuk Drašković.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ministar je potvrdio da je Vanja Hadžović napustila MSP i Diplomatsku akademiju, ali da njen slučaj nije ugrozio ni njegov, ni status MSP.

"Meni je iskreno žao što su nju izmaltretirali. Ona napušta MSP, pa i Diplomatsku akademiju, jer ne može da izdrži medijsku hajku. Ja sam pokušao da je odgovorim, ali ona kaže da joj je neizdržljivo. Preživela je svašta. Ja sam tu ženu upoznao ozbiljnije kad su je napali. Zabrinuo sam se za nju jer je sve to u jednom momentu ugrozilo njeno zdravlje", rekao je Mrkić.

Šef diplomatije je u eksluzivnom intervjuu za Nedeljnik otkrio ko je sve nosio državne pare na Kipar, kao i da li je zbog toga ubijen direktor JAT Žika Petrović. Mrkić govori i o tome ko ga iz državnog vrha zove i traži da postavi određene ambasadore, da li je Nikolićev ili Vučićev kadar, zašto država blago reaguje na provokacije iz Hrvatske, te kakve su šanse Vuka Jeremića da bude generalni sekretar UN.

Foto: Novosti

Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo