Ovrhovoditelj Općinskog suda u Zagrebu s policijom u srijedu oko 11 sati ušao je u stan na trećem katu u Novskoj ulici na zagrebačkoj Savici, gdje je Siroglavić, izmučen 12-godišnjom agonijom neriješenog stambenog pitanja i načet bolešću, potpisao rješenje o deložaciji.
Odluka o deložaciji temeljem skandalozne tužbe Grada Zagreba trebala bi se provesti za deset dana kada bi Siroglavići trebali biti izbačeni iz dvosobnog stana.
U srijedu je, sedmi put od 2000. godine, trebao biti proveden postupak o deložaciji. Iako se Grad Zagreb "proslavio" dodjelom gradskih stanova tzv. zaslužnim građanima, nerijetko i estradnim zvijezdama, Siroglavić, rođeni Brođanin, koji živi u Zagrebu još od 1987. nije ušao u tu čuvenu kvotu.
Darovao pola milijuna kuna
To što je u humanitarne svrhe svih ovih godina za djecu branitelja i osobe s invaliditetom darovao oko pola milijuna kuna vrijednih umjetničkih djela, ispada da mu je više odmoglo, piše Novi list.
S najvećom slikom na svijetu ušao je Guinnessovu knjigu rekorda 2007. oslikavši platno uz zrakoplovnu pistu u Bolu na Braču dužine od čak šest kilometara, visine od 1,5 do 1,7 metara - ukupno 9500 m2.
Bio je pripadnik Narodne zaštite, potom 121. brigade HV-a od 1991., diverzant-izviđač koji je je iz rata izašao s činom narednika.
Unatoč svojim ratnim i poratnim zaslugama, ovom čovjeku s 20-postotnom invalidošću, koji pati od PTSP-a, uz mirovinu koja ne prelazi 3.500 kuna Grad Zagreb i RH nisu omogućili primjeren smještaj.
Najam stana od 70 m2 uredno plaća u iznosu od 1.700 kuna. Kako sam kaže, supruga izvlači cijelu obitelj zahvaljujući poslu službenice u banci.
'Neću se ubiti kao tisuće mojih suboraca'
Iz Ministarstva branitelja stigao je nimalo optimističan odgovor:
" Provedenim upravnim postupkom 28. travnja 2011. doneseno je rješenje kojim je zahtjev gospodina Siroglavića odbijen. Utvrđeno je kako je gospodin Siroglavić bio suvlasnik 10/44 dijela kuće u Sibinju, na adresi Sibinjskih žrtava 104, sagrađene na k.č.br. 3025, upisane u z.k. uložak broj 1122 k.o. Sibinj te je svoj suvlasnički dio darovao sestri K.Z. iz Siska. Pravo na stambeno zbrinjavanje ne može ostvariti osoba koja je u vlasništvu imala stan ili kuću koju je prodala, darovala, zamijenila ili na drugi način otuđila nakon početka Domovinskog rata", ističe se u odgovoru s osvrtom na čl. 37. Zakona o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata koji spominje zapreke.
Ipak, unatoč formalno-pravnim preprekama, rješenja postoje na nivou Grada. Đuka je rezigniran:
"Sina sam poslao djedu i baki da ne gleda ovo. Ne želim da on završi s traumama. Neka me istjeraju na cestu, neka bace ovih 2.000 slika koje imam, ali neću se ubiti kao tisuće mojih suboraca. Neću!", poručio je Siroglavić kojem su došli u posjet njegovi prijatelji - suborci iz rovova 90-tih.
Siroglavić zaključuje da mu je Bandić, koji je otvorio dvije njegove izložbe, obećao pomoći. Ništa se nije dogodilo.
"Zamislite da vas netko 12 godina ovako vucara od jedne do druge sobe", požalio se Siroglavić