Više od 820 milijuna ljudi diljem svijeta svaku noć zaspi gladno - među njima stotina milijuna onih najmlađih. Dok jedni gladuju, drugi bacaju i to milijardu i 300 milijuna tona hrane na godinu.
Problemi nisu samo na globalnoj razini. Pothranjenost i siromaštvo itekako su prisutni i u Hrvatskoj. Već 25 godina u humanitarnoj udruzi 'Udruženje' iz Zagreba nesebično se pomaže 400 potrebitih obitelji - od hrane, higijenskih potrepština do lijekova do odjeće.
"Našim korisnicama mjesečno dijelimo i potvrde za kupnju namirnica koje kupujemo i dijelimo obiteljima s kojima oni mogu kupovati hranu", govori za RTL Danas Sonja Vukadinović iz Udruženja Djeca Prva.
A broj gladnih, kaže Sonja, konstantno se povećava.
"Žive jako teško i često se hrane u pučkoj kuhinji i to im je jedini obrok tijekom dana", dodaje Vukadinović.
I nisu jedini. Više od 300 toplih obroka djeli se i u pučkoj kuhinji na zagrebačkom Svetom Duhu koja je dan prije blagdana Svih svetih opskrbila svoje korisnike mesom i salatom.
"Do sad vidimo jedan problem u doniranju hrane. Mnoga se hrana još baca, a mi bi mogli na adekvatan način podijeliti tim siromasima koji kod nas dolaze", napominje fra Vilček Novački, voditelj pučke kuhinje na Svetom Duhu u Zagrebu.
A baca se više od 400 tisuća tona hrane na godinu u Hrvatskoj, a u svijetu milijarda i 300 milijuna tone.
Dok jedni bacaju, drugi gladuju - kronično gladnih je više od 820 milijuna, među njima stotine milijuna onih najmlađih. Najcjelovitiju procjenu stanja prehrane djece u svijetu u 21. stoljeću napravio je nedavno UNICEF.
"Alarmantni su podaci još uvijek nažalost iako se već dugo godina ulaže u problem gladi djece na svijetu, ali podaci govore i da je još uvijek 200 milijuna djece ispod pet godina u problemu s prehranom, da su pothranjeni ili zaostaju u razvoju", govori Marin Ilej iz UNICEF-a Hrvatska.
A najveća svjetska humanitarna kriza razdireJemen gdje je 360 tisuća djece na granici života i smrti.