Dan je svetog Florijana, zaštitnika vatrogasaca! Pitanje je imaju li baš svi oni u Hrvatskoj razlog za slavlje jer nemaju ni iste uvjete rada ni plaće.
Unatoč svemu, opatijski vatrogasci slave dvostruko jer jednog svog člana ispraćaju u zasluženu mirovinu.
Oni su dugogodišnji nerazdvojni tim. Opatijskom vatrogascu Zoranu i njegovoj pas Rain danas je poseban dan. Baš na Svetog Florijana ona nakon deset godina rada ide u mirovinu, a sutra slavi rođendan.
"Emocije visoko, jako visoko, velika sreća jer krenuli smo, prvi smo krenuli, prvi završavamo službeno, tako da Rain kao prvi vatrogasni potražni pas u Hrvatskoj je stvarno obilježila ovih 12 godina svog života i 10 godina službe", kaže voditelj smjene JVP Opatija Zoran Laslavić.
Rain je bila je na brojnim intervencijama. U postrojbi će je naslijediti tri sestre.
"Ona je nasljednica, ona ima godinu i pol dana, treninzi su svakodnevno", rekao je vatrogasac JVP Opatija Bono Ružić.
Prošlo ljeto s opatijskim vatrogascima svoju prvu sezonu odradio je Niko. Nakon djeda i oca, treća je generacija koja nastavlja tradiciju.
"Osjećam da je to životni put i mislim da za par godina se vidim i ja kao profesionalni vatrogasac", rekao je Niko Zeoli član DVD Opatija.
Na dan svog zaštitnika 15 mladih sa šireg opatijskog područja dobit će diplomu za završenu vatrogasnu obuku. U sezoni, svi oni bit će desna ruka ekipi iz javne postrojbe. Među njima su i 18-godišnji blizanci.
"Netko mojih godina bi želio biti vatrogasac ako želi pomagati ljudima, to mu sreću daje nekakvu u srcu", smatra , član DVD-a Kras-Šapjane Duje Pavičić.
Iako opatijski vatrogasci već 15-ak godina nisu dobili povišicu - o tome ne žele na slavljenički dan. U javnoj postrojbi je 32 zaposlenih, rade u četiri smjene, u neadekvatnom prostoru.
"Na Liburniji godišnje imamo oko 400 intervencija, a ova godina je počela nažalost vatreno, prva tri mjeseca imamo ispunjenu kvotu intervencija koja je bila lani u cijeloj godini za požare otvorenog prostora“, ispričao je zapovjednik JVP Opatija Gordan Filinić.
Građane pozivaju da budu oprezniji, a spremni su i svake sekunde uskočiti i spasiti tuđe živote i imovinu.
Na njihov dan stižu im i nagrade. Ona za najpothvat otišla je u ruke zagrebačkih i vatrogasaca s područja Banovine. Priznanje su zagrebački zaslužili zbog uspješnog skidanja tornja katedrale u Sisku, koja je oštećena u potresu. Složena i opasna akcija trajala je 52 sata. U njoj su sudjelovali vatrogasci Marko Adamčić, Alen Hertl, Josip Vađić, Ivo Frančešević i Mario Kušt.