'Nećemo prestati slaviti Oluju'

Predsjednik Ivo Josipović na Pantovčaku je i ove subote upriličio tradicionalnu "Kavu s građanima", nakon koje je odgovarao na pitanja novinara o aktualnim političkim temama.

8.3.2014.
15:40
VOYO logo

Osim slučaja Šegon, predsjednik Ivo Josipović se osvrnuo i na Ukrajinu te put premijera u Australiju, a komentirao je i tužbu za genocid čiji je proces u tijeku u Haagu. Josipović nije htio prognozirati kako bi mogla završiti tužba budući da treba dokazati genocid, što je jedno vrlo složeno kazneno djelo. "I uvjeti da bi sud utvrdio, a to već dosadašnja praksa pokazuje, su vrlo složeni", rekao je predsjednik.

"Prema tome, ne bih se upuštao u prognoze, reći ću samo da je tužba vrlo kompleksna, dobro pripremljena i da je naš tim učinio sve da uspijemo u tome. A što će biti rezultat, to ne treba ovoga trenutka prognozirati, moramo se strpiti i vidjeti", rekao je predsjednik.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Oluju nećemo prestati slaviti

Osvrnuo se i na traženje Srbije da nam Haag zabrani proslavu Oluje. "Bez obzira što očekuju iz susjedstva da mi prestanemo slaviti Oluju, mi to sasvim sigurno nećemo učiniti", rekao je Josipović naglasivši da je Oluja akcija u kojoj je Hrvatska osigurala svoju slobodu i teritorijalni integritet.

"Mi smo sada jedno zrelo demokratsko društvo koje cijeni svoju povijest, domovinski obrambeni i pravedni rat, ali tamo gdje je bilo zločina pa i s naše strane spremni smo reagirati. Vidjeli ste uostalom i podatke o broju postupaka koji se vode u Republici Hrvatskoj".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U slučaju da odluka u Haagu bude pozitivna za nas, Josipović očekuje sve ono što je navedeno u tužbi, a odnosi se na kažnjavanje zločina, rasvjetljavanje sudbine nestalih, pronalaženje i povrat kulturnog blaga ali i naknadu štete.

Određeni problemi

Josipović se osvrnuo i na migove koji se nalaze na remontu u Odesi. Rekao je da je kao vrhovni vojni zapovjednik informiran o svemu, pa i o migovima budući da ima redovite tjedne sastanke s Kotromanovićem ali i načelnikom glavnog stožera. "Znamo da je odluka o servisiranju migova u Ukrajini donesena po propisima koje imamo: izabrana je najpovoljnija ponuda i kad je riječ o financijskom i kad je riječ o stručnom aspektu", rekao je predsjednik i naglasio da se remont oduljio jer je navigacijski sustav imao određenih problema.

Predsjednik je podsjetio kako je, u slučaju da se situacija produlji, Hrvatska članica NATO-a te da kao takva ima određena prava i obveze. "Siguran sam da naše nebo ni u jednom trenutku neće biti bez zaštite".

O situaciji u Ukrajini Josipović je rekao kako je ozbiljna i da nije dobra. Naglasio je da svi navijamo za to da se cijela situacija riješi pregovorima. "Bolje pregovarati ako treba i dulje i temeljito nego ijedan dan ratovati", ustvrdio je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

'Zanimljiva nova praksa'

Kad je riječ o Vrhovnom sudu koji je prihvatio žalbu obitelji Đureković i odluku o Mustaču ponovno vratio na prvostupanjski sud, Josipović je rekao da je odluka takva kakva je. "Da sam profesor vjerojatno bi pisao tekst o tome kao i onekim prijašnjim odlukama. Ovako moram reći da je stvar u rukama pravosuđa, odlučili su što su odlučili i nemam što komentirati", rekao je predsjednik a na pitanje kakav bi bio radni naslov teksta da je profesor izjavio je: "Nova odluka Vrhovnog suda, zanimljiva nova praksa".

Na dodatno pitanje je li ga odluka iznenadila rekao je da ne bi rekao da ga je iznenadila. "Kažem ona možda i je na tragu onoga što se do sada u ovom jednom prethodnom slučaju odlučivalo".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Crkva puna razumijevanja

Osvrnuo se i na referendum o ćirilici i "zapinjanje zahtjeva za njegovim raspisivanjem". Rekao je da bi on osobno poslao takav zahtjev na Ustavni sud te da misli da će na ovakav ili onakav način odluka i doći do Ustavnog suda. "Vi znate što ja mislim o tom referendumu i nadam se da će Ustavni sud imati priliku reći svoje". Josipović se osvrnuo i na moguću reviziju vatikanskih ugovora, a nakon rebalansa upućenog u Sabor.

Na pitanje jesu li sazreli uvjeti za revizijom rekao je da smatra kako bi se dogovorom Crkve i Vlade trebalo doći do rješenja.

"Da ipak taj trošak ne bude u nesrazmjeru u odnosu na mogućnosti proračuna. Dakle takva praksa postoji, zaista mogu reći da je crkva proteklih godina imala razumijevanje za probleme proračuna". Predsjednik se još jednom osvrnuo na premijerov put u Australiju i rekao da se uvijek može raspravljati o tome je li to trebalo napraviti danas ili sutra ili možda jučer.

Smatra da su Australija i Novi Zeland zemlje koje imaju veliki potencijal te da nikako ne smijemo zanemariti te dijelove svijeta, a tu je i jačanje veza s dijasporom. Sve to treba gledati kroz prizmu gospodarstva i dijaspore, rekao je Josipović te se osvrnuo na najavljene prosvjede, rekavši da su prosvjedi demokratsko pravo. Podsjetio je kako je i on sam bio u SAD-u gdje su u San Pedru bila dva kluba Hrvata osnovana kroz povijest. Oba su me dočekala, rekao je Josipović naglasivši da sada postoji samo jedan koji promiče domoljublje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Dakle, vidim takav jedan proces i u Australiji, siguran sam da će se te povijesne razlike koje nam i ovdje smetaju, to pobrojavanje ustaša i partizana završiti i u Australiji".

Sjene prošlosti
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo