Renata Čulinović-Čaić, šefica Hrvatskog liječničkog sindikata u RTL-u Danas komentirala je napade na liječnike i zdravstveno osoblje te pozive na njihov linč.
Čulinović-Čaić je otkrila kako se osjeća kada svaki dan čuje napade na liječničku struku.
"Nažalost napadi na liječničku struku i zdravstvene djelatnike nisu ništa novo. Verbalne napade svakodnevno doživljavamo u ambulantama i sigurna sam da nema ambulante u kojoj se tako nešto nije desilo", kazala je.
Kazala je i kako joj se čini da je situacija eskalirala tijekom epidemije.
"Čini mi se da su prijetnje postale agresivnije. Razumijem da je svima dosta korone, da su svi napeti, i nama je dosta jer smo u privatnom životu ograničeni kao i svi koji se bune, a na radnom mjestu iznad maksimuma dajemo sve od sebe i još smo bili prvi koji su imali prilike biti zaraženi kad se o tome ništa nije znalo i ugrožavali naše obitelji", kazala je.
Na pitanje kako reagiraju ministarstvo ali i Vlada, pogotovo nakon situacije s bjelovarskom liječnicom, Čulinović-Čaić kazala je da je lijepo kad ministar i premijer osude napade, ali da su zdravstveni djelatnici upozoravali na takve napade.
"Ništa se konkretno nije dogodilo. Javno izrečena osuda nije dovoljna. Da bi se nešto postiglo i spriječilo takve napade treba reagirati odmah i davati adekvatne kazne. Ako netko tko napada bilo koga od zdravstvenih radnika ne vidi da se nekom drugo nešto dogodi... pa imali smo izvještaje, vidjeli su svi da se nikome ništa ne događa", kazala je.
Kazala je i da prijetnje treba tretirati kao kazneno djelo.
"Bilo je pokušaja izmjene Kaznenog zakona, izmjene su stupile na snagu početkom siječnja 2019. i s njima se nije postiglo ono što se trebalo postići. Zdravstvena struka nije dobila status službene osobe, uveden je samo članak prisila prema zdravstvenom radniku. To je nešto što trebaju pravnici odraditi ali to nije dovoljno dobro riješeno", kazala je Čulinović-Čaić.
Kazala je i da s ministarstvom po tom pitanju u ovom trenutku još ništa nije pokrenuto.
"Često se sastajemo zbog drugih tema koje su aktualne, ali sigurno je da ću iskoristiti prvu priliku kad se vidimo i porazgovarati s ministrom i službama da se nešto pokrene inače će netko na kraju smrtno stradati", kazala je.
Na pitanje vjeruje li još uvijek Stožeru, Čulinović-Čaić odgovorila je potvrdno.
"Ja im još uvijek vjerujem i jako sam čvrsto podržavala sve njihove stavove u početku. Jesu se malo zaglibili nedosljednostima koje se povremeno jave ali mislim da ozbiljno rade svoj posao, da se njihove odluke temelje na stavu struke u cijelom svijetu i da je to ono što svi trebamo slušati. To su ljudi koji iz najviših razina dobiju informacije, najtočnije, zadnje, temeljene na znanstvenim dokazima i na temelju takvih informacija oni donose odluke", smatra Čulinović-Čaić.
Komentirajući gdje je Stožer pogriješio kada gubi podršku građana, Čulinović-Čaić kazala je kako smatra da je greška bilo u tome što se nije išlo otvoreno i iskreno prema ljudima.
"Konkretno, nitko od nas nije znao što će se događati i kako će se ponašati korona. Stalno govorimo o primjeru s maskama, jedan dan trebaju, drugi ne, trebalo je reći kompletno 'puče danas znamo ove činjenice i prema tim činjenicama se treba ponašati ovako - nositi masku. Za dva tjedna se to može promijeniti jer ćemo imati nove spoznaje'", kazala je Čulinović-Čaić.
Kazala je i da je Nacionalni stožer sigurno formirao onaj tko je na vlasti te da je neminovno uplitanje politike.
"Mislim da prva stvar koja treba biti temelj odluka je znanost, rezultati, svjetska zdravstvena i epidemiološka služba i ono što vidimo na terenu", kazala je.
Približavamo se broju od 12 tisuća smrti u epidemiji. Svjedočili smo i u Saboru raspravi tko je odgovoran za smrt tih ljudi. Čulinović-Čaić odgovorila je što ona smatra tko je odgovoran za smrt tih ljudi.
"Svatko je odgovoran za svoje zdravlje i svatko odlučuje kako će postupiti i hoće li poslušati savjete struke ili ne, hoće li se cijepiti ili ne", kazala je.
Komentirala je i postrožavanje mjera u Europi zbog omikrona.
"Do sada je već dva puta liječnička struka reagirala i tražili smo pooštravanje mjera. Pooštrene su tjedan do 14 dana nakon što je liječnička struka ukazala. Za sada nemao velikih problema s omikronom, ali ako se to počne tako kretati nemamo što čekati", kazala je.
Osvrnula se i na situaciju o manjku liječnika te kazala da sve podatke treba tražiti od Hrvatske liječničke komore.
"Dio ih je otišao kako su se valovi epidemije smirivali. Osjećalo se i prije da ih fali, a možete zamisliti kako to sad izgleda", kazala Čulinović-Čaić.