Kad je prije tri godine sudjelovao u timu koji je uz pomoć 3D printera i niza suradnika izradio tada vjerojatno najprecizniji svjetski model lubanje na kojem su studenti i liječnici mogli vježbati zahtjevne endoskopske zahvate, riječki znanstvenik dr. sc. Sven Maričić uveo je Hrvatsku na iznimno atraktivno i aktualno područje primjene 3D tehnologije u medicini.
Da se radi o kombinaciji dviju znanstvenih grana koja može imati neiscrpne mogućnosti sada je ponovo dokazao izradivši pomoću 3D printera prototip ortopedske proteze za potkoljenicu, piše Novi list.
Radi se o prvom takvom prototipu izrađenom na području Hrvatske, no i šire regije, a Maričić se projekta prihvatio ponajviše kako bi pokazao da na ovaj način drastično može srezati troškove potrebne za izradu ovog tipa proteza.
Priča oko prve hrvatske '3D proteze' započela je zapravo kad je protetičar i ortotičar Denis Jelušić, inspiriran jednim od Maričićevih javnih predavanja o 3D modeliranju, zamolio riječkog znanstvenika da mu pomogne napraviti protezu koja će biti jeftinija i lakša, a istovremeno zadržati i sve karakteristike konvencionalnih proteza.
"Ovaj način izrade brži je, jeftiniji i puno ekološkiji. Kod konvencionalne izrade ostaje puno otpada, a i sam proces proizvodnje je donekle toksičan, što se 3D printanjem u potpunosti izbjegava", pojasnio je prednosti isprintane proteze dr. Opačić za Novi list.
Maričić pak naglašava da se protokol koji je razvio za potrebe printanja ovog medicinskog pomagala uvelike približava optimalnoj anatomskoj geometriji što omogućava da proteza savršeno pristaje uz nogu.
Cijeli tekst pročitajte ovdje.