rezultati istraživanja /

CRO Demoskop: Najviša ocjena rada Vlade u posljednjih godinu dana

Image
Foto: PIXSELL, arhiva

I premijeru Plenkoviću popularnost je porasla u odnosu na prošli mjesec

8.11.2018.
10:34
PIXSELL, arhiva
VOYO logo

Da su parlamentarni izbori održani početkom studenog, HDZ bi i ovaj mjesec bio relativni pobjednik. Redovito mjesečno istraživanje agencije Promocije plus o društvenim i političkim preferencijama CRO Demoskop pokazalo je kako je HDZ i dalje na samom vrhu s izborom od 28,4 posto. U usporedbi s prošlomjesečnim istraživanjem došlo je do rasta potpore HDZ-u, unatoč događajima u brodogradilištima, aferi s lažnim SMS-ovima i najnovijem sporu na relaciji Vlada – predsjednica Grabar Kitarović.

S druge strane, potpora SDP-u pada te je zabilježen novi najniži rezultat od 17,4 posto, što je manje nego što su imali u listopadu. Živi zid na trećem je mjestu s izborom od 12,1 posto, što je isto manje nego što su imali prošli mjesec. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

MOST je zaustavio tromjesečni negativni trend, ovaj je mjesec zabilježio rast te njihova potpora iznosi 6,3 posto. Od prve četiri stranke na ljestvici rejtinga, u odnosu na prošli mjesec, dvije su stranke zabilježile međumjesečni rast – HDZ i MOST, dok su SDP i Živi zid zabilježile međumjesečni pad izborne podrške. 

Iza vodećeg četverca izbornu potporu od 3,4 posto dobili su Neovisni za Hrvatsku i HSS s 3,2 posto. Stranka zagrebačkog gradonačelnika BM 365 dobila je nešto manju podršku nego prošli mjesec – 2,1 posto, a isto toliko dobila je stranka GLAS, liberalna stranka građanskog centra. Zabilježen je i relativno visok udio neodlučnih birača koji iznosi 13,3 posto.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kada ove podatke uspoređujemo s prošlogodišnjim rezultatima za isto razdoblje, najveći je pad zabilježen za SDP, a nešto manji za HDZ. Pala je i potpora MOST-u, a Živi zid jedini je dobitnik među vodećim četvercem. Od ostalih stranaka rast su zabilježile i stranke Neovisni za Hrvatsku, HRAST, Pametno, GLAS, kao i HNS i IDS. 

Nakon tromjesečnog razdoblja na vrh ljestvice za najpopularnijeg političara vratio se "Nitko" – niti jedan političar. Tako je predsjednica Kolinda Grabar Kitarović završila na drugom mjestu. Nakon nje slijedi premijer Andrej Plenković, kojem je popularnost porasla u odnosu na prošli mjesec. Ovo mu je ujedno i najbolji rezultat na ljestvici najpopularnijih političara u posljednjih godinu dana. Popularni su još i Anka Mrak Taritaš na četvrtom te Ivan Sinčić na petom mjestu. Na listi najpozitivnijih domaćih političara našli su se još i Ivan Pernar, Zlatko Hasanbegović, Zoran Milanović, Tonino Picula i Božo Petrov. Zanimljivo je kako se na ovom popisu ni ovaj mjesec nije našao šef SDP-a, Davor Bernardić

Iako Andrej Plenković zauzima treće mjesto najpopularnijih hrvatskih političara, zauzima prvo mjesto na ljestvici negativnog doživljaja hrvatskih političara s rezultatom od 24,4 posto. Iza njega slijedi Davor Bernardić s izborom od 12,6 posto, a nakon njega navedeni su "Svi političari" kao zasebna kategorija odgovora. Najnegativniji političari još su Milorad Pupovac, Milan Bandić, Zlatko Hasanbegović, Kolinda Grabar Kitarović, Milijan Brkić, Gordan Jandroković i Milan Kujundžić. Zanimljivo je da su neki političari istovremeno i najpozitivniji i najnegativniji u hrvatskoj javnosti. 

U ovomjesečnom istraživanju visokih 74,3 posto ispitanika smatra da Hrvatska ide u pogrešnom smjeru, a među glasačima SDP-a optimista ima jako malo, tek 5,3 posto. Članovi HDZ-a daleko su optimističniji s visokih 62 posto, a glasači HNS-a s 50 posto. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kako je ocijenjena razina potpore Vladi RH? 

Potpora vladinoj politici iznosi 32 posto, a njen rad ne podržava 50,6 posto ispitanika. Sveukupna ocjena rada Vlade iznose 2,25, što je najviša ocjena rada Vlade u posljednjih dvanaest mjeseci. Najvišu ocjenu Vlada bilježi među glasačima HDZ-a – 3,25, dok najnižu ocjenu daju glasači Živog zida – 1,75. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kolinda Grabar Kitarović za svoj rad dobila je čvrstu trojku, što je nešto manje u odnosu na prošli mjesec, na što je sigurno utjecala promjena njene retorike. 

Rad Sabora ocijenjen je nisko: 1,89. 

Najvažnije i najaktualnije teme za 28,1 posto građana u posljednjih su mjesec dana problemi u brodogradilištima Uljanik i 3. maj. Slijedi pojačani pritisak migranata na BiH granici prema Hrvatskoj, a treće mjesto zauzima rasprava o mirovinskoj reformi i prosvjed protiv reforme. Velik publicitet zauzela je i odluka suda u Londonu o izručenju Ivice Todorića Hrvatskoj, potvrda nagodbe za Agrokor od Višeg trgovačkog suda u Zagrebu, iseljavanje mladih i problem s radnom snagom, prosvjed u Vukovaru u organizaciji gradonačelnika Penave, nepravomoćne presude Sanaderu u slučaju Hypo i HEP-Dioki, optužbe žena zbog odnosa u hrvatskim bolnicama, nove okolnosti u aferi lažni SMS-ovi. Građani su izrazili zanimanje i za probleme s prikupljenim potpisima za referendume, prepucavanja predsjednice i Vlade oko Marakeškog sporazuma, sukobe u SDP-u, povećanje saborskog kluba Milana Bandića i ostali događaji.

Sjene prošlosti
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo