STARI PROBLEM U NOVOJ GODINI /

Cijevi u Zagrebu pucaju kao kokice, građani ostaju bez vode, prvi čovjek Vodoopskrbe: 'To vam je život. Svi materijali stare'

Zagreb je u novu godinu ušao sa starim problemima - dio građana ponovno je ostao bez vode zbog puknutih cijevi

4.1.2022.
19:05
VOYO logo

Problemima s vodovodom, čini se, nikad kraja. Cijevi u Zagrebu pucaju kao kokice. Tek što su sanirali puknuće magistralnog vrelovoda koje je ostavilo pet zagrebačkih kvartova bez grijanja i tople vode, jutros su popucale one za vodu u centru grada – na Trešnjevci, Srednjacima i u Sesvetama. 

„Tu nema nikakvog urbanističkog plana, to je sve katastrofa izgrađeno. Cijevi su provedene tako da samo oni koji su radili znaju gdje su provedene i mislim da je to glavni problem Zagreba", kazao je Zagrepčanin Luka Justinijanović.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nenada Maršaleka iz Zagreba situacija s pucanjem cijevi ljuti.

Image
nema papira /

Vodovod koji je izazvao poplave u Zagrebu neće biti saniran jer za njega nije dovršena dokumentacija

Image
nema papira /

Vodovod koji je izazvao poplave u Zagrebu neće biti saniran jer za njega nije dovršena dokumentacija

"Imam sreće što do sad nije meni puknulo i ljuti me što se u Zagreb ne ulaže", kazao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Da je to netko redovno održavao, pa dio po dio obnavljao danas ne bi imali tih problema", smatra Zagrepčanin Boris Mikolčević.

Iako su današnja puknuća ekspresno sanirana, građani gube strpljenje. U isto vrijeme, prvi čovjek zagrebačke Vodoopskrbe Davor Poljak poručuje:

"To vam je život! Svi materijali stare, i mijenjaju svoju strukturu pa tako i naše cijevi starenjem dolaze do zamora materijala. Gube strukturu i svoju nosivost, pa onda i sile koje se događaju su utjecajne i lakše uzrokuju da dođe do pucanja cijevi", kazao je Poljak.

Pa je tako umjesto iz slavine, dijelu Zagrepčana pitka voda jutros stigla u cisternama. Problema je svjestan i gradonačelnik Tomislav Tomašević

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Dio cijevi koje pucaju ćemo uspjeti financirati i iz Fonda solidarnosti jer su posljedica potresa", kazao je.

Stručnjak za hidrodinamiku Vladimir Andročec ističe da pucanje ne možemo prepisati potresu, već starosti vodovodne mreže koja na godinu broji više od 10 tisuća kvarova i svakim danom izgubi gotovo 50 posto vode. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Sigurno par stotina točaka ima sada u vodovodnom sustavu gdje curi, ali to se ne vidi. To ide normalno u zemlju i tu se stvara 50 posto gubitaka, a kad pukne na nekoj prometnici onda se svi čudimo kako je to puklo, a zapravo se to moglo očekivati, i dalje to možemo očekivati", kazao je Andročec.

Nova godina tek je počela, a stara priča s cijevima se nastavlja – i po svemu sudeći, ne nazire joj se kraj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
fnc 20
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo