CIJELI SVIJET VIDI DA SMO U PROBLEMU: /

'Hrvatska je među tri najpogođenije zemlje zbog pada turizma'; Ali, prijeti nam još nešto

Image

Hrvatsku, uz Tajland i Jamajku, izdvajaju još i po mogućem, kako kažu, najbržem padu plaća za kvalificirane radnike,

2.7.2020.
9:39
VOYO logo

Svjetski turizam mogao bi izgubiti više od 1.200 milijardi američkih dolara ili 1,5 posto globalnog BDP-a nakon gotovo četiri mjeseca prekida zbog koronavirusa, a među 15 zemlja svijeta čiji bi BDP mogao najviše 'trpjeti' zbog gubitaka turizma Hrvatska je treća, navodi uz ostalo UNCTAD u novom izvješću.

To UN-ovo tijelo za trgovinu i razvoj u novom izvješću o ekonomskim posljedicama pandemije covida-19 na turizam, objavljenom ovog tjedna, iznosi i procjene gubitaka u tri 'scenarija' s obzirom na duljinu trajanja prekida turizma - za četiri, osam i 12 mjeseci.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
RASTE BROJ TURISTA NA HRVATSKOJ OBALI, ALI I BROJ ZARAŽENIH; Vlasnica apartmana u Crikvenici: /

'Malo smo se prestrašili, ali dobro je'

Image
RASTE BROJ TURISTA NA HRVATSKOJ OBALI, ALI I BROJ ZARAŽENIH; Vlasnica apartmana u Crikvenici: /

'Malo smo se prestrašili, ali dobro je'

Ogromni gubici

"Ako se prekid međunarodnog turizma nastavi kroz osam mjeseci globalni gubitak u tom sektoru mogao bi porasti na 2.200 milijardi dolara, što je oko 2,8 posto globalnog BDP-a, dok u najpesimističnijem scenariju, da prekid traje 12 mjeseci, gubici mogu premašiti i 3.300 milijardi dolara ili 4,2 posto BDP-a", iznose procjene iz UNCTAD-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Podsjećaju na veliku važnost udjela sektora putovanja i turizma u globalnom BDP-u, kao i da je turizam okosnica ekonomija mnogih zemalja i 'životni put' milijuna ljudi u svjjetu, koji su, kako ističu, u posljednjih 20 godina više nego utrostručili vrijednosti/prihode turizma, s oko 500 milijardi, na 1.600 milijardi dolara. "Covid-19 je zaustavio dugogodišnje pozitivne trendove u svjetskom turizmu, uzrokujući i ozbiljne ekonomske posljedice u cijelom svijetu. Iako se turizam polako ponovo pokreće u sve većem broju zemalja, u mnogima je još zastoj, a za mnoge, poput malih otočnih i država u razvoju, kolaps u turizmu znači i kolaps u njihovim perspektivama za razvoj", upozorila je uz izvješće UNCTAD-ova direktorica međunarodne trgovine Pamela Coke-Hamilton.

Najveći gubitaši: Jamajka, Tajland pa - Hrvatska

Analizirajući utjecaje gubitaka u turizmu na njegov udjel u nacionalnom BDP-u, UNCTAD procjenjuje da bi Jamajka i Tajland mogli pretrpjeti najveći gubitak udjela turizma u BDP-u, od 11 odnosno devet posto. U Hrvatskoj bi taj gubitak, prema njihovim, kako kažu, umjerenim procjenama, mogao biti osam posto, a s gubitkom od šest posto slijedi Portugal, te od pet posto Dominikanska Republika.

Među tih 15 najpogođenijih zemalja slijede još Kenija, Maroko, Grčka, Mauricijus, Senegal, Irska, Egipat, Južna Afrika, Malezija i Španjolska, a iz UNCTAD-a upozoravaju da će turistički sektor i u mnogim bogatim zemljama također osjetiti pritisak. Pritom spominju, kako kažu, popularne europske i sjevernoameričke destinacije, uključujući Francusku, Italiju i SAD, kojima također prognoziraju gubitke milijardi dolara zbog dramatičnog pada međunarodnog turizma.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hrvatskoj prijeti i najbrži pad plaća

Procjene UNCTAD-a pokazuju i da bi se u najteže pogođenim zemljama, poput Tajlanda, Jamajke i Hrvatske, moglo snažno, dvoznamenkastim stopama smanjiti i zapošljavanje nekvalificiranih radnika, a posebice žena. Iako inače čine oko 54 posto ukupno zaposlenih u globalnom sektoru smještaja i prehrane, UNCTAD procjenjuje da će ih zbog toga što ipak većinom rade sezonski i na slabije kvalificiranim poslovima, prije i otpuštati, a i manje je vjerojatno da će dobiti naknade za nezaposlene ili druge.

Hrvatsku uz Tajland i Jamajku izdvajaju još i po mogućem, kako kažu, najbržem padu plaća za kvalificirane radnike, u optimističnom slučaju za devet posto (na Tajlandu bi plaće mogle pasti za oko 12 posto, a na Jamajci za 11 posto). "Gubici u turizmu uzrokovani koronavirusom negativno utječu i na druge gospodarske sektore koji opskrbljuju robom i uslugama putnike dok su na odmoru, te UNCTAD poziva na pojačanu socijalnu zaštitu u pogođenim zemljama kako bi se spriječile najgore ekonomske teškoće za ljude i zajednice koje ovise o turizmu", poručuju iz te organizacije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pozivajući vlade da štite radnike u turizmu, savjetuju i da tamo gdje se neka poduzeća vjerojatno neće oporaviti, subvencije plaća treba osmisliti tako da pomognu radnicima da se 'presele' u novu industriju. "Vlade bi trebale pomagati i turističkim poduzećima koja su suočena s rizikom bankrota, poput hotela, aviokompanija i drugih, a jedan od načina financijske olakšice su zajmovi ili nepovratna sredstva s niskim kamatama", navodi se u UNCTAD-ovom izvješću.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Dosje jarak
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo