Čičak optužio Bajića da laže o broju kažnjenih za Oluju

Nakon što je DORH objavio podatke da je za zločine u Oluji procesuirano 3.728 poznatih počinitelja, a osuđeno njih 2.380, javio se predsjednik HHO-a Ivan Zvonimir Čičak.

27.4.2011.
15:27
VOYO logo

Čičak u priopćenju poslanom medijima tako tvrdi da je u Hrvatkoj od početka Domovinskog rata do 31. prosinca 2010. pokrenuto ukupno 3.655 istražnih zahtjeva protiv osoba osumnjičenih za ratne zločine, od kojih je 95 osoba koje su bile pripadnici HV-a ili hrvatske policije. Osuđene su, tvrdi Hrvatski helsinški odbor, 563 osobe, tek 28 osuđenih je pripadnika HV-a i policije, a ostalo su Srbi.

Nadalje, Čičak navodi kako je nakon završetka Bljeska u svibnju 1995. godine ministar obrane Gojko Šušak izjavio pred saborskim zastupnicima da je u Oluji ubijeno 450 neprijateljskih vojnika. "Provjerom HHO-ovih aktivista utvrđeno je da ni u jednoj od bolnica kojima gravitira oslobođeno područje nije bilo ranjenika. Jednako tako, nije bilo ni zarobljenika. Specijalna je policija mjesecima nakon Bljeska 'čistila teren' i likvidirala ostatke 'odmetnika'. Nikada nismo saznali sudbinu osoba s kojima se Specijalna policija oružano sukobljavala", navodi se u izjavi poslanoj medijima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Citira potom i izvješće HHO-a zapisano 2. studenog 1995. godine. "Neposredno po završetku Oluje Ured Predsjednika Republike Tuđmana je kroz usta Ivice Kostovića obavijestio javnost da je tijekom akcije ubijeno 950 neprijateljskih vojnika. Ranjenika opet nije bilo ni u jednoj od bolnica kojima gravitiraju oslobođena područja. Nije bilo ni zarobljenih. Nikada nije objavljeno koliki je broj osoba likvidiranih u 'čišćenjima terena'. U vrijeme zločina u Gruborima, kada je ubijeno 11, a ne 8 starijih osoba, specijalci su istovremeno likvidirali 40-ak 'odmetnika'", piše Čičak.

Protiv Sačića se vodi postupak za kazneno djelo

Čičak potom navodi i slučaj Varivode, u kojem su zbog manjka dokaza oslobođeni svi optuženi za likvidaciju devet osoba, uglavnom nemoćnih staraca. Čičak navodi kako se zločin dogodio dva mjeseca nakon Oluje, te kako je tada proveden prvi kriminalistički uviđaj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Do tada je policija isključivo vršila 'humanu asanaciju', jer nadređene vlasti nisu dopuštale kriminalistički uviđaj, kao što je to bio slučaj u Gruborima. Tamo su kriminalistički službenici Ivica Vrtičević i Jozo Bilobrk odbili navodni zahtjev Željka Sačića da izvrše lažni 'kriminalistički uviđaj' s time da se uz ubijene starce stavi oružje kako bi izgledali kao naoružani odmetnici. Zbog toga se protiv Željka Sačića od prošle godine vodi postupak za kazneno djelo zločina protiv čovječnosti i međunarodnog prava, ratnog zločina protiv civilog stanovništva... Ta je činjenica po našem mišljenju glavno pogonsko gorivo za Sačićevo političko ekstremističko djelovanje danas", ističe Čičak.

U DORH-u 47 žrtava, u HHO-u 677

Potom, Čičak demantira navod DORH-a kako je razlika u podacima o ubijenima kod HHO-a (677 ubijenih) i DORH-a (47) u tome što HHO ne razdvaja žrtve rata od žrtava ratnih zločina i ubojstava. Kaže, u izvještaju HHO-a nalaze se isključivo i samo civilne žrtve ubijene poslije službenog okončanja Oluja, za koje su imali izjave dvojice svjedoka.

"Ne znamo kojom se metodologijom DORH služio kad je razdvojio 'žrtve rata' od žrtava ratnih zločina i ubojstava. Po nama, sve žrtve ubijene nakon Oluje likvidirane su kao ciljana skupina – kao pripadnici srpskog naroda - pa se, prema tome, radilo isključivo o žrtvama ratnog zločina", poručuje Čičak.

Za kraj napominje i kako su iz HHO-a prošlog petka, na zahtjev Mladena Bajića, DORH-u dostavili 15 primjeraka izvještaja o akcijama Oluja i Bljesak.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Uz to, Državnom smo odvjetništvu ponudili i našu prebogatu arhivsku građu koju bi trebali istražiti predstavnici MUP-a i DORH-a, kako bi se već jednom doista utvrdilo što se stvarno dogodilo poslije akcije Oluja i krenulo u sudske procese koje je Vlada obećala EU svojim akcijskim programom. Time bi se otklonile spekulacije prema kojima DORH i sudovi do sada nisu procesuirali individualne ratne zločine počinjene nakon operacije Oluje zbog toga što bi se, suprotno uvriježenom mišljenju, pravomoćnim sudskim presudama hrvatskih sudova dali sudski relevantni dokazi da je vojno redarstvena akcija Oluja zloupotrijebljena za etničko čišćenje kroz udruženi zločinački poduhvat", zaključuje Čičak.

specijal-201012070191004-Suđenje generalima

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vezani članci:

arti-201104160135006 arti-201104260448006 arti-201104130313006 arti-201104190390006 arti-201104260732006

Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo