Jedni bi još strože kazne, drugi smatraju da su ovakve kazne za ples teror stožera, jedni vjeruju da su mjere potrebne, drugi se rukuju, ne nose maske i ponose se time. Kako je rasla pa pala vjera u znanost? Koga bolje pitati nego čovjeka koji radi što god može da popularizira znanost. Fizičar s Instituta Ruđer Bošković Saša Ceci je gost Direkta.
Je li vam teško popularizirati znanost u doba korone?
Kada je krenula korona kriza, ona se činila kao idealna prilika da se ljudima pokaže kako djeluje famozna znanstvena spoznaja. Nismo na početku znali o virus pa ljudi saznavali kako se skupljaju podaci i gradi jedna teorija što je virus i kako djeluje. Međutim, za javnost je to trajalo predugo. To nije predugo za znanstvenike koji su znali koliko je sve to komplicirano i koliko će vremena trebati da se pronađe cjepivo i da nema do tda nekog pametnog rješenja osim pranja ruku, distance i maski.
Zašto je na početku povjerenje u znanost bilo veće, a sada je manje?
Jednostavno sve to trajalo je predugo. U prvoj fazi iz tjedna u tjedan Stožer je objašnjavao ono što sve znasntveno znamo, pa opet drugi tjedan pa tjedan nakon toga i onda u jednom trenutku i ljudima i medijima je to dosadilo pa su mediji razmišljali ima li neko drugo mišljenje i naravno da ima, Prvo su to bila neka sramežljiva razmišljanja, a onda je nastalo totalno ludilo.
Ceci je također naglasio da kada dođe cjepivo i sebe i svoju djecu će cjepiti, a vjeruje da će i svi njegovi kolege napraviti isto.