Brojni građani posljednjih su se dana obratili udruzi Dalmatinski potrošač tvrdeći da im je Carina zaplijenila kupljenu robu preko interneta zbog sumnje da je riječ o krivotvorinama.
"Za savjet su nam se obratile fizičke osobe koje su očekivale pošiljku u vrijednosti do maksimalno 100 eura. Narudžbe su se uglavnom odnosile na obuću – tenisice proizvođača Converse, Adidas, Nike, klompe Crocs... Od Carinske uprave dobili su obavijest da moraju dokazati da se radi o originalu ili pristati na uništenje robe u roku od deset dana, na što su se gotovo svi odlučili. Većinu kupaca kontaktirala su i odvjetnička društva koja zastupaju određene brandove, nudeći im nagodbu", ispričala je za Slobodnu Dalmaciju voditeljica splitskog Savjetovališta za zaštitu potrošača Nela Kovačević.
337 slučajeva privremenog zadržavanja robe u poštanskom prometu
Prema informacijama Carinske uprave, od početka svibnja evidentirano je ukupno 337 slučajeva privremenog zadržavanja robe u poštanskom prometu. Od toga je devet slučajeva okončano puštanjem robe, 95 njezinim uništenjem, dok su ostali još u postupku.
Glasnogovornik Carinske uprave Mario Demirović kaže da su pokazatelji da je roba krivotvorena prije svega preniska cijena proizvoda, loša kvaliteta i porijeklo robe. Ističe da su najčešće krivotvorene robne marke: Adidas, Armani, Bjorn Borg, Burberry, Cartier, Chanel, Lacoste... U postupcima uništenja najčešće se pak nađu satovi, sunčane naočale, torbe, odjeća, obuća, parfemi, pa čak i motorne pile.
"Carinska uprava ne dokazuje je li do kršenja prava zaista i došlo, nego samo utvrđuje opravdanu sumnju u povredu prava intelektualnog vlasništva", poručuju iz Carinske uprave. Uvoz krivotvorene robe ne tretira se kao carinski prekršaj. Nezakonito postupanje u smislu povrede prava intelektualnog vlasništva sankcionirano je kao prekršaj kaznenim odredbama posebnih propisa.