CAPAKOVA ZAMJENICA O MOGUĆIM STROŽIM MJERAMA U ZAGREBU: /

'Prepuštamo to lokalnom stožeru'

Image
Foto: pixsell

Na pitanje treba li u Zagrebu uvesti strože mjere s obzirom na svakodnevno velik broj novozaraženih,

26.10.2020.
20:46
pixsell
VOYO logo

Dok broj novozaraženih koronavirusom raste u cijelom svijetu, a sve više država uvodi strože epidemiološke mjere pa čak i karantene, u Hrvatskoj se mogućnost novog lockdowna spominje vrlo oprezno. U Austriji se, recimo, najavljuje novi potpuni lockdown zbog straha od opterećenja zdravstvenog sustava.

O tome je za RTL Danas govorilaMarija Bubaš, pomoćnica ravnatelja Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo (HZJZ).

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
NIJE LOCKDOWN, ALI... /

Capak otkrio koje bi rigorozne mjere mogle biti uvedene ako brojke nastave ovako intentivno rasti

Image
NIJE LOCKDOWN, ALI... /

Capak otkrio koje bi rigorozne mjere mogle biti uvedene ako brojke nastave ovako intentivno rasti

'Svaki lokalni stožer može donositi strože mjere'

"Austrija prati jedan rastući trend broja slučajeva i to je situacija koju su oni procijenili zabrinjavajućom. Naši trendovi su slični i čim imamo veći broj zaraženih naravno da možemo očekivati da će određeni postotak oboljelih razviti težu kliničku sliku. Za sada bolnički sustav prima pacijente i pruža zdravstvenu skrb te nema razloga za zabrinutost, ali bolnice se ipak pune", rekla je Bubaš.

Na pitanje treba li u Zagrebu uvesti strože mjere s obzirom na svakodnevno velik broj novozaraženih, Bubaš je kazala da je Zagreb najveći grad gdje je i najveća gustoća naseljenosti pa ne čudi veći broj slučajeva.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Edukacija je osnovni temelj svega, podloga za postupanje i mislim da će mjere donesene na nacionalnoj razini pomoći da se situacija u Zagrebu stabilizira. Ali vidjeli smo da svaki lokalni stožer može donositi strože mjere, tako da prepuštam lokalnom stožeru da kaže što misli", rekla je Bubaš.

'Testiranja treba provoditi u optimalnom opsegu'

Osvrnula se i na reagense u testnim centrima.

"Imamo 26 testnih centara u Hrvatskoj. Taj broj se povećava i svaki testni centar skrbi da ima dovoljno materijala za provođenje testiranja. Tu su naravno i ljudski resursi koji su ograničeni, ali se radi na tome da se pomogne da neki poslovi budu preneseni na druge tako da stručnjaci mogu raditi posao gdje ne mogu biti zamijenjeni. Možemo napraviti 10.000 testova dnevno, ali testiranje se treba provoditi u optimalnom opsegu", poručila je Bubaš.

Onima koji čekaju rezultate testova poručila je da se ponašaju odgovorno.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Ako sumnjaju da su zaraženi virusom, trebaju biti kod kuće i ponašati se kao da su zaraženi. Izlaziti van samo u nužnim okolnostima da može funkcionirati domaćinstvo, nositi masku, distancirati se od drugih i svesti kontakte na minimum", kazala je Bubaš.

S obzirom na slučaj preminule 17-godišnjakinje u Splitu, koja je bolovala od astme, Bubaš je dala preporuku astmatičarima i dugim oboljelima od kroničnih bolesti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Ako nemaju akutizacije tegoba, trebaju se pridržavati mjera i ne sustezati se od sudjelovanja u normalnim životnim okolnostima, ali bi trebali izbjegavati okupljanja", rekla je Bubaš.

Situaciju s koronavirusom u Hrvatskoj i svijetu iz minute u minutu možete pratiti OVDJE.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Sjene prošlosti
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo