Beskućnici prema epidemiološkim pravilima imaju sada mogu postati novi korisnici prihvatilišta samo s uputnicom Centra za socijalnu skrb i s negativnim PCR testom, ne starijim od 48 sati.
To je problem koji rađa brojna pitanja. Tko će beskućnicima platit test na koronavirus ako nemaju zdravstveno osiguranje? Gdje mogu boravii za vrijeme velikih hladnoća do dolaska rezultata testa?
''Uputnice za testiranje beskućnika nisu problem jer ako osoba ima svog liječnika, onda mu on izdaje uputnicu, a ako nema liječnika, onda Zavod za javno zdravstvo izdaje svoju uputnicu, a Centar za socijalnu skrb Zavodu potvrđuje da je ta osoba beskućnik i da nema sredstava, te taj test onda ide na posebnu naplatu'', rekao je za Novi list Karlo Balenović, ravnatelj riječkog Centra za socijalnu skrb.
''Izvijestili smo ministarstvo da u Rijeci djeluju dva prihvatilišta za beskućnike i alternativni smještaj u Ulici Ivana Žorža koji može primiti šest do osam osoba. Isto tako, tražili smo mišljenje ili sugestiju ministarstva kako postupati s obzirom na epidemiološke mjere zbog pandemije. Do sada odgovor nismo dobili. No, kao i ranijih godina, imamo dogovor s Centrom za socijalnu skrb i policijom da kada naiđu na beskućnike, da im ponude taj smještaj u Ivana Žorža na Drenovi. Mi u tom trenutku, prije nego što ih smjestimo, ne možemo od ljudi zahtijevati da imaju PCR test. No, kada budu tamo smješteni, možemo s Epidemiologijom organizirati da se testiraju, prvo brzim testom, a ako treba i PCR testom. Taj je prostor pripremljen za prihvat, a dnevno se korisnicima donosi jedan topli obrok, higijenske potrepštine i drugo što im treba. Dakle, tražili smo uputu od Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike kako postupiti u takvim situacijama, ali nismo dobili odgovor'', pojasnila je dr. Karla Mušković, pročelnica Odjela za zdravstvo i socijalnu skrb Grada Rijeke.
No to nije jedina komplikacija u ovoj situaciji, kako naglašava pročelnica Mušković, mjesta u prihvatilištima ima, no brojni odbijaju.
''Lani su taj gradski smještaj prihvatila samo dva beskućnika, a ponuđen je još trojici, ali nisu prihvatili. Dakle, nema tako puno tih ljudi, a mnogi odbijaju odlazak u takav organizirani smještaj'', rekla je pročelnica.
Ni jedno od riječkih prihvatilišta za beskućnike u ovom trenutku nije u cijelosti popunjeno. Kada ovih dana netko dođe tražeći smještaj, zbog poštovanja pravila za prijem u vrijeme pandemije, ne bi ga mogli primiti. Svi koje su od početka pandemije primili, bili su prije prijema testirani.