Na depresiju upozoravaju i iz Svjetske zdravstvene organizacije ističući kako je riječ o trećem po redu zdravstvenom poremećaju zastupljenom u svijetu. No, s obzirom na situaciju, upozoravaju i kako bi se do 2020. mogla popeti na drugo mjesto.
Njihove nimalo lijepe prognoze prenijeli su ovih dana u Šibeniku dr. Đulijano Ljubičić, predstojnik klinike za psihijatriju KBC-a Rijeka, i dr. Rudolf Ljubičić, iz KB-a Sestara milosrdnica u Zagrebu. Kažu da je riječ o bolesti koju je ponekad teško prepoznati jer zna biti zamaskirana u razne oblike ovisnosti. Dodaju da je čak dvije trećine svih suicida uzrokovano depresijom, što tom oboljenju daje dodatnu notu opasnosti, piše Vjesnik.
Žene više na udaru bolesti
U svom stručnom radu dr. Đulijano i dr. Rudolf kažu kako je dokazano da od depresije češće obolijevaju žene. Uzroke, kažu, treba tražiti u činjenici da su žene ekonomski slabije i da su podložnije društvenoj depresiji i stresu, a ne treba zanemariti ni biološke uzročnike, posebice one hormonalne.
Prema istraživanjima, samo 50 posto pacijenata oboljelih od depresije potraži stručnu pomoć, a svega njih 20 posto se ispravno liječi antidepresivima u kombinaciji s psihosocijalnom terapijom.
Istraživanje provedeno u Centru za hagioterapiju u Slavonskom Brodu od siječnja 2006. do lipnja 2008., na svjetlo je iznijelo dobre rezultate postignute u liječenju depresije. U tom razdoblju pomoć su zatražile 34 osobe, i to 28 žena i šestorica muškaraca. Najmlađa od njih imala je 18, a najstarija 60 godina. Sve su izišle iz depresije nakon otprilike godinu dana, međutim u međuvremenu je 15 osoba doživjelo teške životne situacije, ali nisu ponovo pale u depresiju. Čak 11 osoba prestalo je s medicinskom terapijom uz liječnički nadzor, a u 23 osobe liječnici su medicinsku terapiju smanjili na minimum, piše Vjesnik.
Prethodni članci:
arti-201010130044006 arti-201006090734006 arti-201005030028006