Čačić primio pismo od 27 članica Europske unije

27.2.2012.
12:48
VOYO logo

Pismo je poslano 30. siječnja, a uputio ga je, u ime svih 27 zemalja članica, šef delegacije EU u Hrvatskoj Paul Vandoren, potvrdio je neimenovani izvor u Ministarstvu gospodarstva za Večernji list. Iako se u pismu nabrajaju problemi koji spadaju u područje rada nekoliko raznih ministarstava, pismo je upućeno Čačiću kao prvom potpredsjedniku Vlade i ministru gospodarstva.

Tako se u pismu predlaže da Vlada osnuje posebno državno tijelo koje bi bilo na usluzi investitorima, te da se umjesto rješavanja investicija "od slučaja do slučaja" nađe sustavno rješenje. Također, u pismu se prenose prigovori stranih investitora na nepredvidiv porezni sustav. Razina usklađenosti poreznog zakonodavstva s EU vrlo je visoka, piše u pismu, ali sustav ne funkcionira u potpunosti na konzistentan i predvidljiv način. Preporučuje se Vladi da nastavi jačati administrativni kapacitet, da, primjerice, provodi kontinuirani trening poreznih inspektora, a mogla bi razmisliti i da se napravi vanjska ocjena kvalitete.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Spore dozvole, nestalna javna nabava...

U pismu se kao problem navodi i sporo izdavanje dozvola od strane Ministarstva graditeljstva. Tu su i prigovori na javnu nabavu, tj. da tvrtke u suvlasništvu ili vlasništvu države ne provode uvijek postupak javne nabave. Plaćanje na vrijeme velik je problem u Hrvatskoj, pa se u pismu predlaže Vladi da nadzire disciplinu plaćanja. U pismu se potom žale na loše iskustvo investitora iz njihovih zemalja s parafiskalnim nametima u RH, te na slučajeve u kojima carinski službenici na granici ne poštuju službeno izdano mišljenje carinske uprave. Za carinu se predlaže Vladi da uvede pravno obvezujuća mišljenja te da nastavi s povezivanjem u informatički sustav, školovanjem službenika o trgovinskim pravilima EU...

Inače, svojedobno je pismo slično ovom upućeno i vladi premijerke Jadranke Kosor, uoči dolaska njemačke kancelarke Angele Merkel u Zagreb. Čačić je pismo navodno shvatio manje kao upozorenje i patroniziranje od strane zemalja EU koje štite interese svojih kompanija u Hrvatskoj, a više kao prijateljski popis savjeta hrvatskih partnera iz EU, koji u velikoj mjeri upozoravaju na ono što je sama Milanovićeva vlada već uočila i želi riješiti kako bi povećala strana ulaganja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
nedelja
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo