"Ovo je bilo moje radno mjesto na kojem sam radila 15 godina i s kojeg sam otišla u mirovinu s blagajne broj 10 u trgovini 606", kaže nam umirovljenica Ivanka Maras.
Iako je imala 33 godine radnog staža u mirovini se nije dugo zadržala. Samo godinu i pol. U siječnju se vratila u istu prodavaonicu, ali na drugi odjel i na kraće radno vrijeme.
Na pitanje koji je bio motiv, odgovara: "Prvenstveno druženje i povratak u ovu prodavaonu u kojoj sam dobila mjesto da radim ponovno i da nisam u kući. Čovjek se osjeća vrednije ako nešto radi. Ja se ovdje osjećam kod kuće."
Taj trend povratka na posao prati sve više umirovljenika. Podaci kažu da se njihov broj od početka godine i promjene zakona gotovo udvostručio.
Prošle godine zaposlenih je bilo 5138, a sada čak 9266. Osim u trgovinama, umirovljenici su posao pronašli u stručnim i znanstvenim djelatnostima te u zdravstvu. Najlakše ćete ih sresti u glavnom gradu gdje je polovica zaposlenih umirovljenika. Bake na blagajni i djedice za volanom u taksiju sve su češći prizori.
Mirovina ne znači mirovanje ni za liječnike. Radiologinja Ranka Štern Padovan radni vijek je provela u KBC-u Zagreb. Ima 44 godine staža i ne posustaje. Sa 71 godinom radi u privatnoj klinici.
"Ne radim puno, radim po dogovoru, imaju izvrsnu aparaturu. Ne moram razmišljati je li greška aparata. Greška može biti samo moja, ne uređaja", kaže Ranka Štern Padovan, umirovljenica.
Na pitanje kakav je osjećaj raditi sa 71 godinom, odgovara: "Odličan, ništa ne smeta. Ovo što je zakon odobrio da se radi 50 posto radnog vremena je zapravo jedna dobra stvar."
Dok iz mirovinskog stižu brojke o nevjerojatnom porastu umirovljenika koji rade, sindikati pripremaju referendum protiv produženja radnog vijeka na 67 godina starosti.
"To je i najbolji dokaz koliko je pogrešan cijeli naš sustav. Naime, iz mirovine se vraćaju raditi oni koji od mirovine ne mogu živjeti, a još imaju snage za rad", kaže Krešimir Sever, predsjednik Nezavisnih sindikata.
"Ono što će se sada događati, u još većem obujmu, to da će se poslodavci još više rješavati starijih radnika, a onda će ih s druge strane sačekivati mala mirovina i bit će prisiljeni raditi, gdje ih opet čekaju poslodavci da im ponude da rade za neka četiri sata, ali pod drugim uvjetima."
Na posao po drugim uvjetima od početka godine se vratilo oko dvije i pol tisuće umriovljenika, koji prije toga nisu imali pravo na rad jer su bili u prijevremenoj mirovini.
"Ja osobno mislim da je dosta ovo do 62 godine", kaže Ivanka Maras.
"Sa 65 godina ako nemaš kroničnu i bolest, ne vidim razloga da ne možeš raditi", smatra Ranka Štern Padovan.
Neki jednostavno ne mogu mirovati ni u mirovini, ali većina ih radi iz potrebe jer s hrvatskim je penzijama nemoguće preživjeti.