Iz podruma Borovo-commerca koji je bio pričuvna ratna bolnica i sklonište za oko tisuću civila i ranjenika - 115 ih je odvedeno u nepoznato i ubijeno. Za mnogima se i dalje traga.
Na sam dan okupacije u Borovu naselju ubijena je 51 osoba, a za zločin do danas nitko nije odgovarao.
"Još nitko nije odgovarao za ovo što je ovdje učinjeno. Nikad mi to nećemo doživjeti, da barem jednog osude i kažu – to je taj iz Vukovara koji je pravio zlo", kaže Sebo Čibarić iz Vukovara.
"Šetaju Vukovarom i Srbijom puno njih koji znaju gdje su posmrtni ostatci naših najmilijih, samo što oni šute i neće da govore", rekla je Manda Patko, predsjednica udruge Vukovarskih majki.
U znak sjećanja na zločine u Borovu naselju, u Vukovaru danas još jedna Kolona! Gospođa Marija voljenog sina traži dulje nego što je živio.
"Svaki dan se budite s nadom, s željom da ćete možda nešto pronaći, neki trag prema istini – gdje su zadnji momenti bili vašeg najmilijega člana, ali vrijeme teče", kaže Marija Šestan iz Vukovara.
U zgradama Borova u tromjesečnoj opsadi ubijeno je 176 civila i ranjenika. Za njih 48 još se traga.
"Kad kažu vrijeme liječi rane – ne liječi. Ne može se dijete zaboravit, ne možete svoju tugu pretočit u radost, to ne ide", rekla je Šestan.
"Da se nikad ne ponovi, nigdje – ne samo ovdje na našim prostorima, nego nigdje", kaže Vukovarka Anica Ljubec.
Žrtvama Vukovara i ove su se godine poklonili mirovni aktivisti iz Srbije.
"Smatramo da je Vukovar postao simbol divljačkog, barbarskog uništavanja gradova. Na vlasti u Srbiji nalaze se oni koji su direktno odgovorni za rat i ratne zločine, oni koji slave i čuvaju lik i djelo osuđenih ratnih zločinaca", rekla je Staša Zajović, predsjednica udruge Žene u crnom iz Beograda.
"Oni nam daju podršku. Oni nam daju da vidimo da svi Srbi nisu isti", rekla je Patko.
Bacanjem vijenca i cvijeća u Borovu odana je počast braniteljima i civilima koji su ubijeni na obali Dunava, a njihova tijela potom su bačena u rijeku.
"Neke su žene koliko mi imamo informacija zaklali u školi na prostoru između WC-a i svlačionice, bilo je krvi, tamo svega je bilo i onda su ih ovdje bacili u Dunav", rekao je Danijel Rehak, predsjednik Hrvatskog društva logoraša srpskih koncentracijskih logora.
Gori ovdje danas i 386 svijeća – kao podsjetnik na broj onih za kojima Vukovar i dalje traga.