Nije poskupio samo dječji vrtić po prihodovnom cenzusu – od ove školske godine isti model primjenjuje se i na dosad besplatan dnevni boravak za zagrebačke osnovce. To znači dvije stvari – osnovno obrazovanje više nije besplatno, iako to jamči Ustav, a druga da će prosječni roditelji od sada boravak djece u vrtiću i školi plaćati više od 1.000 kuna. Dosad su za to izdvajali mjesečno 450 kuna. Oni sretnici koji su zapali u najviši platni razred, a imaju po jedno dijete u školi i vrtiću, mjesečno će plaćati gotovo 3.000 kuna.
Tako sada uz prehranu u osnovnim školama, što uključuje mliječni obrok, ručak i užinu, što se plaćalo oko 200 kuna na mjesec, dolazi dodatak za dnevni boravak, odnosno plaću učiteljice koja nije financirana iz državnoga proračuna.
Maksimalan iznos cijene boravka je 400 kuna mjesečno, a plaćaju je roditelji s prosječnim mjesečnim prihodom po članu zajedničkog kućanstva većem od 5.000 kuna. Obitelji s primanjima nižim od 2.000 kuna imaju pravo na besplatan boravak djeteta u školi.
''Mediji su se najviše 'zakačili' na poskupljenje vrtića, što je logično jer je nova vrtićka skala popela cijenu do 2.000 kuna. Plaćanje dnevnog boravka provuklo se šutke u ožujku, a vrijedi od ove školske godine. No, nisu poskupjeli samo vrtić i dnevni boravak, tu je i nova cijena 'Škole u prirodi', ukidanje besplatnog javnog prijevoza i smanjenje naknade za rođenje djeteta'', upozorava Mirela Blaženović iz Udruge Roda.
Problem je, objašnjava, to što dnevni boravak nije čuvalište djece, niti je riječ o dadiljama, nego o učiteljicama.
''One ne 'bedinaju' djecu, one ih obrazuju i to nas vodi tome da osnovno školstvo više nije besplatno. Pitam se hoćemo li uskoro plaćati školama komunalije i korištenje sportske dvorane? Pritom u te iste škole i dalje donosimo papirnate ubruse, sapun, čaše i ostale potrepštine koje nedostaju'', kaže Blaženović za Vjesnik.
Činjenica je da se Zagreb nije jedini odlučio okoristiti naplatom dnevnoga boravka za osnovce. Grad Split uveo je roditeljima plaćanje produljenog boravka s ručkom od 750 kuna, Karlovčani plaćaju mjesečni paušal od 100 kuna te 15 kuna po obroku u dnevnome boravku. Pula je uštedjela na svojih oko 800 djece u produljenom boravku uvođenjem sufinanciranja plaća učiteljica u boravku od oko 20 posto ekonomske cijene, odnosno stotinjak kuna, plus cijenu obroka. U Zaprešiću roditelji plaćaju produljeni boravak 400 kuna.
Vezani članak:
arti-201108220841006