BOLNICA GRADA HEROJA MIJENJA STATUS: /

Postaje Nacionalna memorijalna bolnica zbog velikog značaja u Domovinskom ratu

Image
Foto: Davor Javorovic/PIXSELL

Vukovarska bolnica, koja je najteže stradala tijekom Domovinskog rata, postaje Nacionalna memorijalna bolnica

12.12.2019.
21:44
Davor Javorovic/PIXSELL
VOYO logo

Prijenosom osnivačkih prava nad vukovarskom Općom županijskom bolnicom i bolnicom hrvatskih veterana sa Vukovarsko-srijemske županije na Republiku Hrvatsku, o čemu je danas raspravljao Hrvatski sabor, ta bolnica postaje Nacionalna memorijalna bolnica Vukovar.

Riječ je bolnici koja je dijelila sudbinu Grada Vukovara te je najteže stradala, a promjena statusa polazi od njezina memorijalno-edukativnog značaja u kontekstu Domovinskog rata. S obzirom na značaj te bolnice potrebno je posebnu pažnju posvetiti njezinoj održivosti, što uključuje i onu financijsku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
'NAJVIŠE SMO SE RADOVALI KIŠI, TADA SMO SE MOGLI OPRATI': /

Granate su padale, a vukovarska bolnica je radila bez struje i vode

Image
'NAJVIŠE SMO SE RADOVALI KIŠI, TADA SMO SE MOGLI OPRATI': /

Granate su padale, a vukovarska bolnica je radila bez struje i vode

Značajna uloga tijekom rata

2. svibnja 1991. godine Hitna služba Medicinskog centra Vukovar uključila u zbrinjavanje ranjenika u Borovo Selu, a tijekom srpnja je formirana ratna kirurgija i opremljeno protuatomsko sklonište. Prve granate su počele padati na bolnicu 15. kolovoza 1991. godine, a 24. kolovoza 1991. godine je bolnica bila meta avionskog napada.

Do 20. studenoga 1991. godine bolnica je zbrinula 4.000 ranjenika, od kojih je 2250 podvrgnuto dugotrajnim operacijama. Na bolnicu je padalo svakodnevno prosječno 700 granata. Nakon 20. studenoga 1991. godine odvedeno je i pogubljeno na Ovčari 200 ranjenika i bolesnika, a među njima i 18 djelatnika bolnice. Od 1.040 zaposlenih u Medicinskom centru Vukovar prije Domovinskog rata do kraja rata u bolnici je ostalo 350 zaposlenika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Bulj traži zaštitu Hrvatsku od GMO-a

Hrvatski sabor raspravio je večeras, među ostalim, i Konačni prijedlog zakona o genetski modificiranim organizmima (GMO) kojim će se stvoriti temelj za donošenje provedbenih akata te uspostaviti pravni temelj za procjenu rizika vezanih za karakteristike GMO-a.

"Mostovac" Miro Bulj u raspravi je apelirao da se Hrvatska zaštiti od GMO-a i da se od hrvatskih građana ne rade pokusni kunići radi ostvarenja interesa interesnih skupina. Zatražio je i da se afirmiraju domaći poljoprivredni proizvodi, a ne uvozni. Ustvrdio je da se 700.000 hektara poljoprivrednog zemljišta nalazi pod korovom zbog lobiranja uvoznih lobija na uštrb domaće proizvodnje. Nema više domaće rajčice ni svinjetine, nego uvozne tko za čime hranjene, zaključio je "mostovac".

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
savrseni
USKORO
VOYO logo