U Hrvatskoj je epidemiološka situacija što se tiče tuberkuloze povoljna, a karakteriziraju je stabilan trend smanjenja incidencije oboljelih, tako da se petu godinu zaredom Hrvatska ubraja u države s niskom incidencijom tuberkuloze s manje od 10 oboljelih na 100.000 stanovnika.
"Prema službeno objavljenim podacima Hrvatskog zdravstveno-statističkog ljetopisa, u 2021. prijavljeno je 159 oboljelih od tuberkuloze u usporedbi sa 183 i 303 prijava u 2020. odnosno 2019.godini", naveli su iz Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo u odgovoru na RTL Danas.
S obzirom da se Registar oboljelih od tuberkuloze kontinuirano nadopunjuje i nakon objave podataka u Ljetopisu, trenutan broj prijava za navedene godine se nešto razlikuje od onog u Ljetopisu: 304 prijave u 2019., 195 prijava u 2020. i 168 prijava u 2021.
"Što se tiče dobno-specifične incidencije, koja je uobičajeno bila najveća u osoba u dobi od 70 i više godina, u 2021. bilježimo pomak u mlađe dobne skupine, sa najvećom incidencijom u dobnoj skupini 55-59 godina i sedam ili osam oboljelih na 100.000, a slijede ju dobne skupine 65-69 godina sa šest do osam oboljelih na 100.000) te 60-64 i 70+ s pobolom od šest na 100.000)", navode u svom odgovoru iz HZJZ.
Ističu kako se ovaj pomak može dijelom objasniti činjenicom da je tijekom pandemije dio starijih osoba umrlo s neprepoznatom tuberkulozom.
"Što se tiče 2022. godine, službeni podaci još nisu dostupni, no prema preliminarnim podacima (175 prijava) u 2022. bilježimo lagani porast u broju oboljelih", ističu iz HZJZ-a.
Navode kako se tuberkuloza prenosi kapljično putem dugotrajnog bliskog kontakta zdrave osobe sa osobom sa aktivnom plućnom tuberkulozom.
"Iako je tuberkuloza u Hrvatskoj relativno rijetka, ona je moguća te treba kontinuirano podsjećati opću javnost, ali i zdravstvene djelatnike, na najčešće simptome povezane s njom: kašalj koji traje tri ili više tjedna, povišena tjelesna temperatura, gubitak apetita i mršavljenje, noćno znojenje te opća slabost i umor. Posebno je važno diferencijalno dijagnostički misliti na tuberkulozu kada uz ove nespecifične simptome postoje i rizični faktori za tuberkulozu, kao što su primjerice određene kronične bolesti i imunokompromitiranost, pušenje, kontakt sa osobom oboljelom od tuberkuloze, boravak u državama sa visokom incidencijom tuberkuloze i drugo", navode iz zavoda.
Pravovremeno otkrivanje tuberkuloze i njezino liječenje te obrada bliskih kontakata ključni su za uspješnu borbu protiv tuberkuloze i njezinu eliminaciju.