Grad kafića pruža ruku spasa svojim ugostiteljima. Nakon što je postao prvi grad bez prireza, Bjelovar je ukinuo i posljednji porez koji moraju plaćati ugostitelji - porez na potrošnju, a tu odluku će itekako osjetiti na godišnjoj bilanci, javlja RTL.
"Zajedno s prirezom je nekakvih stotinjak tisuća kuna. Svaka pomoć gospodarstvu je velika stvar. Grad se odriče svojih prihoda, a nama će uvelike pomoći", kaže Srećko Koljić, voditelj ugostiteljskog objekta.
Ono što svaki od 122 bjelovarska ugostitelja za sebe zbraja u tisućama kuna, u gradskom proračunu akumulira se u milijune. Ukidanjem prireza gradski prihodi su umanjeni za 10 milijuna kuna godišnje, a ukidanjem poreza na potrošnju grad ostaje bez dodatnih 800.000 kuna.
"Znam da će to učiniti jednu poteškoću u financiranju gradske blagajne, ali badava nam sve ako nećemo imati koga tko će puniti sljedećih godina istu tu gradsku blagajnu", objašnjava Dario Hrebak, gradonačelnik Bjelovara.
Koronakriza je za obrtnike i obrtnice bjelovarskog kraja došla u najgorem trenutku, nakon 2019. u kojoj je broj obrta počeo naglo rasti.
Novi paket mjera ne zaustavlja se na ukidanju davanja
"Porastao je broj obrtnika u našoj županiji trocifreno nakon 10 godina tuge i jada i kad je već došla ova nesreća onda su svaki puta ovakvi potezi dobri, osim financijskog učinka, i u toj psihologiji u vraćanju optimizma", ističe Goran Grgić, predsjednik Obrtničke komore Bjelovara.
Novi paket mjera ne zaustavlja se samo na ukidanju davanja. U idućoj godini će svi štandovi i kiosci na gradskim manifestacijama biti upola jeftiniji, a do kraja lipnja Grad neće ubirati ni naknadu za terase i bašte.
Na lijep jesenski dan za ispijanje kave u Bjelovaru na otvorenom nije potrebna niti jakna. Međutim, zima dolazi, a bašte će biti puno hladnije i tu ponovno uskače Grad koji subvencionira grijalice ugostiteljskim objektima.
Subvencionirat će se 50 posto ukupnog troška nabave grijalica, najviše do 3.000 kuna po ugostitelju i to je, kažu, epidemiološka mjera.
"Platiš grijalice da ti građani budu na terasi, da ne idu u zatvoreno", kaže Marin Medak, predsjednik Nacionalne udruge ugostitelja.
Sve ove mjere ih neće spasiti, kažu ugostitelji, ali vraćaju vjeru i nadu da će do nekih boljih vremena bez korone ipak izdržati.