SANADER IZNOSIO OBRANU, KRIVICU POKUŠAVA SVALITI NA HDZ: /

'Sve važne odluke koje je donosila vlada prolazile su kroz Predsjednštvo stranke'

Image
Foto: Marko Lukunic/PIXSELL

Danas u 10 sati počelo je ročište na suđenju Ivi Sanaderu u slučaju Fimi media, pri čemu se Sanader požalio na zdravstvene probleme

11.2.2020.
9:13
Marko Lukunic/PIXSELL
VOYO logo

Nakon što je u prošlu srijedu na zagrebačkom Županijskom sudu odgođeno suđenje bivšem premijeru i predsjedniku HDZ-a Ivi Sanaderu u slučaju Fimi media zbog nedolaska njegova odvjetničkog tima, Sanader je danas trebao iznijeti obranu na ročištu u 9.30 sati. Ipak, ročište je na kraju počelo oko 10 sati, javlja Index.

Sanaderov odvjetnik Čedo Prodanović rekao je da je Sanader prema nalazu vještaka sposoban za tri sata rasprave. Sanader se potom požalio na zdravstvene probleme. “Od petka sam na hospitalizaciji zbog teškoća s kralježnicom, pri sjedenju i hodanju, i senzacija u kralježnici. Trebao sam danas ići na magnetsku rezonancu i molim vas za pauzu svakih 25 minuta”, rekao je Ivo Sanader koji je predao prošlotjednu liječničku dokumentaciju s klinike za neuorologiju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Odbacio je navode iz optužnice

“Vrlo odlučno odbacujem sve navode iz optužnice koje nisu temeljene ni na čemu osim na konstrukcijama. Progon je počeo prije deset godina ”, rekao je Sanader čitajući obranu. Njegov odvjetnik Prodanović je predao sutkinji dokument od 15 stranica.

“U prethodnom suđenju predao sam popis umjetnina iz svoje kolekcije s datumima i cijenama nabave kao i podatke tko mi je i kada darovao koju umjetninu i želim da to bude prilog obrani”, rekao je Sanader.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Krivica je u HDZ-u?

Potom je počeo iznositi hijerarhijsku strukturu HDZ-a te je rekao da su sve važne odluke o kojima je raspravljala vlada prvo prolazile kroz Predsjedništvo HDZ-a. "Predsjedništvo na svakodnevnoj bazi donosi taktičke i političke odluke. Uglavnom smo se sastajali ponedjeljkom. Možda jednom ili nikad je predsjedništvo vodila Jadranka Kosor. Na njemu smo donosili političke odluke. Glavnom tajniku su se prijavljivale teme za predsjedništvo. Nikada ni jedna odluka nije došla na Vladu, a da je prije toga nije odobrilo predsjedništvo stranke", rekao je Sanader.

“Statutom smo bili zaduženi da odlučujemo o materijalnom i financijskom poslovanju. Na primjer odlučivali smo da kao stranka trebamo ufinancirati izgradnju spomen doma Nikole Tesle ili škole dr. Franje Tuđmana u Velikom Trgovišću”, iznio je Sanader.

“Dnevno je o materijalnom i financijskom poslovanju odlučivalo Glavno tajništvo, mi o tome nismo nadugo i naširoko raspravljali. Glavni tajnik bi nam u glavnim crtama rekao koliki nam je proračun koji se punio od članarina, donacija i uplatama iz proračuna ovisno o broju zatupnika. Kod donacija želim naglasiti da do 2007. su sve donacije bile anonimne i bez limita. Svatko je mogao donirati naprimjer milijun kuna koji su se morali zavesti, ali donator nije morao otkriti identitet. Tek 2007. smo donijeli zakon koji je propisivao tko i koliko smije donirati.

Ispitali ste ovdje predsjednika Nadzornog odbora Marka Širca. Njega je tri ili četiri puta izabrao Opći sabor. On nije bio niti je smio biti na sjednicama Predsjedništva i bio je potpuno neovisan. Njegov posao je bio da vodi računa o zakonitosti rada stranke. U svih 12 godina koliko je vodio Nadzorni odbor nije pronašao ni jednu jedinu nepravilnost", kazao je bivši premijer.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kažnjeni odvjetnici

Nepojavljivanje Sanaderovih branitelja Jadranke Sloković i Čede Prodanovića sudsko vijeće je ocijenilo odugovlačenjem postupka zbog čega su kažnjeni s po 10.000 kuna.

Iako se Sloković ispričala bolešću, a Prodanović nazočnošću na drugoj raspravi sudsko vijeće je zaključio da su trebali poslati zamjenu te su najavili da će Sanaderu odrediti branitelja po službenoj dužnosti. Ponovljeno suđenje za izvlačenje 70-ak milijuna kuna iz državnih institucija i tvrtki preko marketinške agencije Fimi media, u slučaju koji je postao sinonim korupcije u hrvatskoj politici, formalno je krenuo iznova potkraj siječnja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
SAPUNICA SE NASTAVLJA: /

Sanader opet nije iznio obranu jer njegovi odvjetnici nisu došli na sud. Kažnjeni su s po 10.000 kn

Image
SAPUNICA SE NASTAVLJA: /

Sanader opet nije iznio obranu jer njegovi odvjetnici nisu došli na sud. Kažnjeni su s po 10.000 kn

Svi odbacili krivnju

Svi optuženi među kojima i HDZ kao stranka u čiji je crni fond navodno išao dio novca koji je izvlačilo tadašnje stranačko vodstvo, ponovno su odbacili krivnju. Na prvom su suđenju 2013. nepravomoćno osuđeni, ali je presudu 2015. ukinuo Vrhovni sud.

Ponovljeno suđenje koje je počelo još 2016. prekinuto je zbog bolesti Nevenke Jurak, vlasnice agencije po kojoj je i nazvana korupcijska afera, u srpnju 2018. kada je Sanader trebao iznijeti svoju obranu.

Nevenka Jurak u međuvremenu je preminula, suđenje je za nju obustavljeno, a Sanader bi obranu, s obzirom da to nije učinio danas, trebao iznijeti na idućoj raspravi ranije zakazanoj za 11. veljače. Bivši premijer od početka postupka odbacuje krivnju i tvrdi da je žrtva političkog postupka što su ga pokrenuli njegova nasljednica Jadranka Kosor i tadašnji glavni državni odvjetnik Mladen Bajić.

Nepravomoćna presuda u prosincu

Uz Sanadera koji je ranije u ovom slučaju nepravomoćno dobio devet godina zatvora i stranke kažnjene s pet milijuna kuna, na optuženičkoj klupi su i nekadašnji stranački rizničar Mladen Barišić, HDZ-ova blagajnica Branka Pavošević te bivši glasnogovornik Sanaderove Vlade i stranke Ratko Maček.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sanader, koji izdržava zatvorsku kaznu zbog slučaju Planinska, u prosincu je nepravomoćno osuđen za mito primljeno od mađarskog MOL-a prilikom preuzimanja Ine, a 2018. za profitersku proviziju od austrijske Hypo banke. Nepravomoćno je oslobođen optužbi za prodaju jeftinije HEP-ove struje tvrtki Dioki.

pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo
Još iz rubrike