'BIT ĆE DIPLOMATSKIH PRITISAKA, ALI...': /

Analitičari tvrde - presuda suda u Den Haagu jača hrvatsku poziciju u pregovorima sa Srbima

Image
Foto: Screenshot: Pixsell

Ne stišavaju se reakcije na odluku Arbitražnog suda u Den Haagu koji je hrvatsko-slovenski spor oko granice riješio u korist Slovenaca.

2.7.2017.
20:50
Screenshot: Pixsell
VOYO logo

Politički analitičari Davor Gjenero i Ivan Rimac komentirali su pravorijek te prognozirali potencijalne sljedeće poteze hrvatske vlasti.

Gjenero ističe da unatoč mnogim negativnim stvarima koje su se u tom postupku dogodile, Arbitražni sud je, kada je riječ o korektnom razgraničenju na kopnu, afirmirao načelo pripadnosti nekog teritorija katastru.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Jačanje pozicije za pregovore sa Srbijom

'To je načelo na kojemu je Hrvatska inzistirala i kada se pokušavala bilateralno dogovoriti sa Slovenijom, ali i kada je bila riječ o odnosima u razgraničenju s ostalim državama. Unatoč tomu što su slovenski arbitar i slovenska agentica bili fokusirani na kontaminaciju arbitraže, na moru su uspjeli, ali ne i na kopnu, upravo zbog načela priznavanja katastarskih granica. Nije istina da je Hrvatska potpuno neuspjela na Sudu i da je ova presuda nužno negativna, posebice iz perspektive budućih rješavanja drugih graničnih sporova. Politici se time znatno jača pozicija u prvom redu u pregovorima koji će se voditi o razgraničenju sa Srbijom i područjima na lijevoj obali Dunava, koji katastarski pripadaju Hrvatskoj', kazao je Gjenero za Glas Slavonije te dodao kako je odluka suda ipak povoljnija za Hrvatsku od rješenja ponuđenog sporazumom Račan-Drnovšek.

Gjenero ipak upozorava kako, nakon odluke u postupku iz kojeg je Hrvatska izašla odlukom Sabora, za nju ipak postoji opasnost razbijanja nacionalnog jedinstva koje je dosad postojalo oko ovog pitanja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

'Počela je nepotrebna rasprava o tome tko je kriv za ulazak u arbitražu. Počeli su napadi bivšeg premijera Ive Sanadera na njegovu nasljednicu Jadranku Kosor, razvijena je rasprava koliko je sporazum Račan-Drnovšek pridonio negativnoj presudi. Mislim da je važno održati političko jedinstvo da je odluka Suda nevažeća i na osnovi toga jačati pozicije Vlade u nekim budućim pregovorima', smatra Gjenero te ističe kako će se pitanje razgraničenja između Slovenije i Hrvatske morati riješiti bilateralnim dogovorom.

Analitičar Ivan Rimac vjeruje da je Hrvatska oko pitanja razgraničenja u političim nepovoljnom položaju i da je bilateralno rješenje praktički nemoguća misija.

'Presuda je blokirajuća za Sloveniju'

'Da su dvije države mogle bilateralno riješiti problem, onda ne bi ni ulazile u arbitražu. Ova presuda je blokirajuća za Sloveniju, gdje će javnost očekivati da njihova vlada provede presudu, posebice što je ona povoljna za Sloveniju. Time se mogućnost sporazuma s Hrvatskom svodi na nulu', naglasio je Rimac.

Međutim, Rimac upozorava kako bi bilo koji hrvatski političar koji potpise prihvaćanje odlika Arbitražnog suda mogao biti proglašen izdajicom države te smjesta smijenjen s dužnosti, s obzirom na spomenutu jednoglasnu odluku Sabora o istupanju iz arbitraže.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

'Sada smo, međutim, ponovno na početku problema. Političko rješenje praktično je vrlo teško postići. Slovenci su ovu odluku suda prihvatili kao svojevrsnu pobjedu i neće pristati na bilo koje drugo rješenje graničnog pitanja. Dakle, politički akteri u obje zemlje su blokirani. Za očekivati je da se sada neće pojaviti samo vanjski pritisci, međunarodnih aktera, nego i unutarnji pritisci u obje zemlje, s mogućim blokadama granice i donošenjem neprincipijelnih poteza i s jedne i druge strane koji će otežavati život svima. To bi moglo pogoršati odnose između dvije zemlje', kazao je Rimac.

Očekuju se diplomatski pritisci

Očekuje se da će u narednom periodu Hrvatska doživljavati diplomatske pritiske, a na pitanje je li hrvatska Vlada dovoljno snažna oduprijeti im se, Gjenero odgovara:

Tekst se nastavlja ispod oglasa

'Mislim da ovi pritisci, koji će sigurno stizati, neće 'lomiti prste' te da ova administracija ima snažnu javnu potporu, ali i dobru međunarodnu poziciju u Europskoj uniji da se odupre tim pritiscima. Američki stav, kao i simpatije dijela zemalja EU-a, tu bitno olakšava hrvatsku situaciju. Ne sumnjam da će Plenkovićeva vlada zauzeti tvrd stav', kazao je Gjenero.

Rimac pak kaže kako su odnosi oko granice pogoršani od trenutka kada su detalji oko pregovora izašli u javnost.

'Kada je javnost uključena u proces, nestala je mogućnost da političari pronađu rješenje i postignu bilateralni sporazum, za koji bi potom mogli pripremiti javnost u obje zemlje', rekao je Rimac te upozorio da je to dobra poruka i u budućim pregovorima koje će Hrvatska morati voditi oko dogovora o granici sa Srbijom i ostalim susjedima.

'Važno je da o rješenju problema pregovaraju i dođu do kompromisa političari i stručnjaci, bez medija i sfere u kojoj će javnost biti akter u rješavanju spora', zaključuje Rimac.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo