Biskupi: Skromni smo, pomogli smo narodu u krizi!

Biskupi ističu kako, unatoč pročelju od poludragog kamena, luksuza o kojem izvještavaju mediji nema. Sve što je skuplje je dugoročno isplativije.

24.3.2011.
16:40
VOYO logo

Jedanaest tisuća metara kvadratnih, 16,5 milijuna eura. Zasad. Kako će do kraja uređenja izgledati sjedište Hrvatske biskupske konferencije i koliko će koštati njeni interijeri, treba još vidjeti. Biskupska reprezentacija tvrdi da će do punog useljenja trebati još proći mjeseci, a danas su se suočili s ključnim pitanjem koje im zamjera javnost: "Nije li to, ipak, moglo malo jeftinije?"

U odgovoru na to pitanje, glavni naglasak bio je na cijeni izgradnje kvadrata koji, za razliku od Muzeja suvremene umjetnosti (3876 eura), košta 1.500 eura. Zatim, na tvrdnji da je sve do sada izgrađeno novcem koji je uštedjela HBK te od stranih i domaćih donacija, tj. da niti jedna biskupija nije potrošila ni novčić na izgradnju. No, ukoliko zatreba, u pomoć će priskočiti biskupije novcem poreznih obveznika. Sjedište je građeno skuplje, naveli su, no dugoročno isplativije, primjerice zbog sustava grijanja i hlađenja na termalnu energiju. Naglasak je bio i na sljedećoj tezi:

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Išli smo na to da se gradi našim materijalima i da poslove izvode hrvatske firme. Tim putem mislimo da je gradnja pomogla i hrvatskim firmama i hrvatskim obiteljima u ovim kriznim vremenima", kazao je Ivan Devčić. Biskupi su naveli kako je u izgradnji je sudjelovalo osam hrvatskih tvrtki izabranih putem pozivnog natječaja i ukupno oko 2.000 radnika.

Generalni tajnik HBK Enzo Rodinis naglasio je kako je HBK građena hrvatskim materijalima koliko je to bilo moguće, primjerice domaćim hrastom, istarskim i bračkim kamenom, te da su metalne konstrukcije i stalno također nabavljeni na domaćem tržištu. Iz toga zaključuje da je izgradnja sjedišta HBK, budući da je građena stranim donacijama iz Italije, Njemačke i Sjedinjenih Američkih Država "direktna investicija u hrvatsko gospodarstvo, baš u kriznim vremenima".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

600 kvadrata oniksa, euri umjesto kuna

Upitani je li gradnja sjedišta jedan od razloga srozavanja povjerenja u Crkvu prema istraživanju povjerenja građana prema institucijama koje je nedavno prezentirao profesor Pravnog fakulteta Duško Sekulić, šef HBK Marin Srakić odgovara:

"Pitanje je kako se o toj zgradi govorilo. Pisalo se da je obložena sa 600 do 900 kvadrata skupog oniksa, cijena se izražavala u eurima, umjesto u kunama". Zagrebački nadbiskup prisnažuje da Crkvu "ne zanimaju istraživanja naručena po tendenciji, već samo koliko smo vjerodostojni po evanđelju". Također navodi da su nakon Božića provedena istraživanja s obratnim rezultatima!

"Crkva ne ovisi o onom što pišu novine. A čuli smo i kako pada tiraža novina", dometnuo je Josip Bozanić vragolasto.

Katolička televizija - još nedosanjani san

Nisu opovrgnuli da će i Katolička televizija, o čijem se pokretanju već dulje nagađa, baš poput IKE i Hrvatskog katoličkog radija te Tiskovnog ureda biti smještena upravo u sjedištu HBK, koji je za medijske ustanove odvojio 1.100 od ukupnih 11.000 kvadrata. No, naglašavaju i da papa Benedikt XVI. naglašava da je bitno da Crkva govori i jezikom novih medija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

No, ono što se zasad dalo primijetiti da osim raskošne vanjštine u samoj unutrašnjosti nema pretjeranog luksuza. Apartmani biskupa i smještaj personala, primjerice, prije je napravljen od kvalitetnog, nego luksuznog namještaja, unutrašnji zidovi su od knaufa.

Crkva nije privilegirana u formularu za popis stanovništva

Bozanić je zamoljen za komentar inicijative Aktivnih ateista kojom se poručuje vjernicima i nevjernicima da se ne izjašnjavaju kao katolici samo radi tradicije, jer o broju katolika ovisi iznos koji Crkva dobiva od države, prema ugovoru sa Svetom stolicom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Uopće to ne ovisi o broju vjernika, jer bi onda Crkva trebala dobiti puno, puno više od drugih vjerskih zajednica. Princip je broj župa, a što se tiče župa možemo reći da su manje zajednice u prednosti jer mi, primjerice, u Zagrebu imamo župa sa po 20 do 25 tisuća vjernika", kaže Bozanić te opovrgava da je Rimokatolička crkva u formularu za popis stanovništva privilegirana činjenicom da se od vjeroispovijesti nudi samo opcija katolik, bez navođenja razlike u odnosu na grkokatolike.

"Što se tiče formulara, mi ga nismo radili. A grkokatolici su skupina unutar katolika", kaže Bozanić, zaključujući:

"Moglo bi se i reći da postoji zadatak da bi se trebalo dokazati da je katolika manje u RH nego što je", kazao je Bozanić dodajući kako poziva sve katolike da se izjasne kako se osjećaju.

Riječki nadbiskup Ivan Devčić upitan je o sudbini kastavskog svećenika Franje Jurčevića, koji je osuđen na uvjetnu kaznu zatvora zbog širenja homofobije putem svog bloga.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Nemam poseban komentar, presude se moraju poštivati. Vjerujem da će ju i dotični poštivati i držati se onoga što mu je presuđeno i dosuđeno. Svećenici su pozvani djelovati i izražavati se u skladu s evanđeoskom riječju", kazao je Ivan Devčić, poručujući kako je o suđenju informiran dosad isključivo iz medija. Za kraj je poručio kastavskom župniku da se mora "ozbiljnije držati svećeničkog poziva".

Vezani članci:

arti-201102220107006 arti-201103240043006 arti-201103140084006 arti-201102240154006 arti-201103220499006

Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo