Imate mikser ili televizor koji ste namjeravali baciti? Nemojte, Munje će vam to popraviti i to sasvim besplatno. Učenici drugog D razreda Obrtničke i tehničke škole u Dubrovniku pokrenuli su volonterski servis u kojem popravljaju sve što se popraviti da. Na taj način stječu dodatnu praksu, ali i čuvaju okoliš. Pogledajte kako izgleda jedan školski sat s elektroinstalaterima.
Iza vrata učionice broj 16 prava je mala radionica elektroinstalatera. Na vlastitu inicijativu ovi srednjoškolci pokvarene elektroničke aparate vraćaju u funkciju.
„Nailazi se na problem bijele tehnike svuda u svijetu i to se više ne popravlja nego se kupuje nov i baca i sve je manje i manje servisa“, rekao je profesor elektrotehnike Obrtničke i tehničke škole Dubrovnik Marko Radojičić.
Bio je to motiv da pokrenu učenički servis Munja. Sve što im građani donesu, oni popravljaju bez puno muke i to posve besplatno.
„Prvi proces je znači maknemo sve sve šarafe, i onda kada ih maknemo onda se počmemo baviti ispitivanjem, znači kontakti matična ploča namotaji i tako“, kazao je učenik Obrtničke i tehničke škole Dubrovnik Andrija Tolj.
U ruke im najviše stižu televizori, koji se kako kažu, pokvare uslijed udara groma, a problem najčešće leži u matičnoj ploči.
„Osigurač smo izvadili vanka naručili novi i evo sad ga moj kolega iz klupe je zalemio nazad osigurač“, smatra učenik Obrtničke i tehničke škole Dubrovnik Josip Šutalo.
Do sada su popravili 20-ak raznih uređaja, a za uklanjanje kvara potrebno im je svega nekoliko minuta.
„Znači kabeli ne valjaju, i to je većinom to. Koliko će trebati da se popravi? Pa nije puno, možda nekih desetak minuta“, pojasnio je učenik Obrtničke i tehničke škole Dubrovnik Roko Matičević.
Ono što poprave, dokumentiraju i objave na svojoj Facebook stranici. Interes za elektro i strojarska zanimanja sve je veći. Zato će u sljedećoj školskoj godini biti otvoren još jedan razred.
„Nekako se nadam da je prošlo to vrijeme kad je bilo sramota raditi rukama. Mladi ljudi koji su skloni prema tehnici mogu naći tu svoju egzistenciju i budućnost“, poručio je ravnatelj Obrtničke i tehničke škole Dubrovnik Dinko Mandić.
Nakon srednje škole, ne namjeravaju stati jer se s alatom druže i izvan nje.
„U slobodno vrijeme isto popravljam nekad doma, a nekada odem prijatelju pomoć“, tvrdi učenik Obrtničke i tehničke škole Dubrovnik Mateo Martić.
I nema tog problema s kojim se neće uhvatiti u koštac. Jer samo će s pravom praksom, kako kažu, biti spremni za budućnost i puno veće popravke