Ministar zdravstva Vili Beroš bio je gost N1 televizije gdje je govorio o aktualnoj situaciji oko koronavirusa u Hrvatskoj. Kazao je da je u ovom trenutku najvažnije da su se u ovoj fazi obrane zaustavili na pojedinačnim sluačejvima. Ministar je pojasnio da se karantena provodi prema zdravim osobama koje su bile u kontaktu sa zaraženima, dok u izolaciju idu bolesne osobe.
"Dolaskom ljepšeg vremena ljudi su više na otvorenome, više provjetravaju prostore i djelovanje ultraljubičastih zraka djeluje na virus pa dolaskom proljetnog vremena možemo očekivati jenjavanje epidemije", rekao je Beroš na N1.
Ministrovi savjeti za sprječavanje širenja bolesti
Beroš je dao i neke preporuke i savjete kada je u pitanju prevencija zaraze pa tako kaže da je potrebno izbjegavati bliže kontakte licem u lice do jednog metra. Napominje da kada netko kihne da te kapljice padaju na ruke, tipkovnice i kvake pa da je potrebno povesti brigu o adekvatnom pranju ruku, obrisati mobitel alkoholom, što vrijedi i za tipkovnice i kvake. Napominje da se takav recept može prenijeti i na crkve, stadione itd.
29.01.2020., Zagreb - Infektivna bolnica Fran Mihaljevic, pripreme odjela za prihvat zarazenih pacijenata koronavirusom. Photo: Robert Anic/PIXSELL
Dao je i nekoliko savjeta po pitanju prevencije zaraze. "Potrebno bi bilo izbjegavati bliže kontakte licem u licem do jednog metra, ako netko kihne kapljice padaju na ruke, tipkovnice, kvake, pa je potrebno voditi računa o adekvatnom pranju ruku, obrisati mobitel nekakvim alkoholom, isto vrijedi i za tipkovnice i kvake. Takav koncept se može prenijeti i na crkve, stadione itd.
"Dati preporuku samo da se ne rukujemo ne znači ništa jer moramo držati i kvake, rukohvate... Generalne zabrane u ovoj epidemiološkoj situaciji nema i ne treba biti. Potrebno je za svaku pojedinu javnu manifestaciju lokalno procijeniti tko dolazi, tko su posjetitelji, natjecatelji, glazbenici. Ako dolazi netko sa zaraženog područja preporuka je odgoditi takve događaje, ako su domaći događaji, na otvorenome, nema potrebe da se odgađaju", pojasnio je ministar Beroš.
Beroš je pun usta hvale za epidemiologe koji su svojim naporima zarazu koronavirusom u Hrvatskoj ograničili na dvije obitelji, no pohvalio je i medije jer smatra da su brzo stali na loptu pa je suzbijen prvi val panike.
Slučaj saborskog zastupnika Klisovića i brodova koji dolaze
Ministar Beroš komentirao je i slučaj Joška Klisovića, saborskog zastupnika koji se samoizolirao zbog sumnje da je pozitivan na koronavirus. Ministar smatra da su male šanse da je on zaražen ili da je nekoga mogao zaraziti uz pohvalu Klisovićeve odluke.
Zastupnik SDP-a Joško Klisović. Photo: Patrik Macek/PIXSELL
"Hrvatska je svjesna da bi duže stanje u Kini moglo malo poremetiti lanac opskrbe sirovinama za lijekove, ali postoji mogućnost novih tržišta, poput Indije. U ovom trenutku i hrvatske veledrogerije imaju dostatnu zalihu lijekova", kaže ministar te dodaje da su angažirali tvrtke iz Hrvatske i Europe kada je u pitanju zaštitna oprema.
Što se tiče kruzera koji dolaze u Hrvatsku, Beroš kaže da se kod svakog pristajanja većeg broda vrši komunikacija o zdravstvenoj situaciji na brodu. Ako se epidemija nastavi, ministar ističe da će mjere pooštriti i biti krajnje oprezni pa tako navodi da će se u slučaju većeg broja putnika gledati odakle oni dolaze, kakva je zdravstvena situacija te će onda to još individualno pogledati kod svakog putnika.
O prekovremenim satima liječnika
Ministar zdravstva izvijestio je da liste čekanja u bolnicama nisu povećane i da se svi procesi odvijaju prema planu. Kaže da je za liječnice obiteljske medicine moguće očekivati da i netko od njih završi u samoizolaciji. Premda je Berošev fokus trenutno usmjeren na koronavirus, kaže da njegova dva državna tajnika obavljaju završne razgovore s liječnicima u vezi isplate prekovremenih sati idući tjedan. Osim toga, navodi da se radi na zakonu o liječnicima i skorom predstavljanju Akcijskog plana borbe protiv raka. Budući da je nedostatak liječničkog kadra u Hrvatskoj problem, Beroš najavljuje da će se to riješiti kroz obračun prekovremenih sati i statusa liječnika. Smatra da će se tako mladim liječnicima omogućiti da ostanu u Hrvatskoj.
Beroš je zagovornik osnivanja podružnica KBC-a i omogućavanja brzog transporta iz tih podružnica i zato je za uspostavljanje hitne helikopterske službe. Objašnjava da se hitna helikopterska služba može i unajmiti dok se ne uspostavi vlastita. Kada je riječ o izradi Zakona o predidu trudnoće Beroš kaže da je Ustavni sud napravio nešto izvrsno i jasno definirao stvari: "On je svojim rješenjem odredio pravac i mislim da ne bi trebalo biti problema promišljanjem doći do jednog dobrog rješenja, koji će biti moderan zakon, uvažiti potrebe svih građana. Mislim da nije problem doći do kompromisa."