nema mjesta panici /

Beroš o širenju koronavirusa: 'Nećemo zatvarati granice, ali ćemo smanjiti broj ulaznih točaka'

Image
Foto: Patrik Macek/Pixsell

Ministar upozorava da nema mjesta panici i da je zdravstvena služba spremna i u slučaju da se potvrdi virus u Hrvatskoj

4.2.2020.
11:52
Patrik Macek/Pixsell
VOYO logo

Do kraja dana imat ćemo nalaz za dvojicu pacijenata koji se nalaze u vinkovačkoj bolnici zbog sumnje na koronavirus, kazao je ministar zdravstva Vili Beroš.

"Čak i kad bi nalaz bio pozitivan, nema mjesta panici, naša zdravstvena služba je adekvatno organizirana", kazao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

VEZANE VIJESTI

Podsjetimo, kod dvojice mlađih pacijenata, koji su se nedavno vratili iz Kine, pojavili su se simptomi koji ukazuju na moguću zarazu koronavirusom. Hospitalizirani su u Općoj županijskoj bolnici u Vinkovcima, uzeti su im uzorci i poslani u Kliniku za infektivne bolesti "Dr. Fran Mihaljević" u Zagrebu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na pitanje hoće li se zbog širenja koronavirusa zatvoriti granice Hrvatske, Beroš je kazao da će se to dogoditi ako se postigne takav dogovor na razini Europske unije.

''Nećemo ne dopustiti ulazak u Hrvatsku, ali ćemo ispitati tko, odakle i kako dolazi, ima li znakove bolesti. Ponašat ćemo se u potpunosti u skladu s pravilima struke i ono što ćemo vjerojatno morati napraviti je da nećemo zatvarati granice, osim ako se to ne dogovori na europskom nivou,  međutim, mislim da ćemo morati smanjiti broj ulaznih točaka u Republiku Hrvatsku da bi ih u tom kontekstu mogli na najbolji mogući način nadzirati'', rekao je u utorak Beroš.

Štrajk sanitetskog prijevoza

Ministar zdravstva komentirao je i štrajk koji su najavili zagrebački medicinski tehničari i vozači sanitetskog prijevoza koji traže povećanje koeficijenata.

''Već je pozvan predstavnik sindikata i danas će mi doći na razgovor. Moram reći da je moje promišljanje da su vozači saniteta doista ponekad ugroženi. Prevoze pacijente s infekcijama, koji krvare i dolaze u kontakt s infektivnim materijalom'', rekao je Beroš. Ipak, dodao je da, za razliku od vozača hitne pomoći, ''oni ipak ne ugrožavaju svoje živote, recimo, prolaskom kroz crveno i tako dalje''.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

''Treba biti pošten, priznati njihovu odgovornost i zadaću i jednostavno iznivelirati njihove koeficijente'', poručio je Beroš koji se danas sastao s ravnateljima bolnica iz cijele Hrvatske.

Gradska uprava: Unatoč štrajku u srijedu će biti osiguran sanitetski prijevoz u Zagrebu

Iz zagrebačke Gradske uprave u utorak su poručili građanima da će im u srijedu, bez obzira na najavljeni štrajk, biti osigurana standardna usluga sanitetskog prijevoza na koju imaju pravo kao osiguranici Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Možemo razviti alternativni sustav sanitetskom prijevozu. Spremni smo za štrajk i građani će dobiti zaštitu na koju imaju pravo", poručio je ravnatelj Nastavnoga zavoda za hitnu medicinu Žarko Rašić na konferenciji za novinare koju su u Gradskoj upravi sazvali dan uoči štrajka sindikata zagrebačkog sanitetskog prijevoza.

Kako je najavljeno iz sindikata, štrajk počinje u srijedu, 5. veljače, u 6 sati do ispunjenja zahtjeva da se radnici saniteta u koeficijentima i plaćama izjednače s kolegama u hitnoj pomoći.

Iz Gradske uprave uputili su sindikalce da se obrate Vladi i resornom ministarstvu jer Nastavni zavod za hitnu medicinu Grada Zagreba samo provodi Vladinu Uredbu o nazivima radnih mjesta i koeficijentima složenosti poslova, po kojoj vozači i tehničari u sanitetu imaju niže koeficijente i manju plaću od onih u hitnoj pomoći.

"Razlika postoji samo u koeficijentima koje određuje Vlada. Što se tiče uvećanja koeficijenta zbog uvjeta rada i odgovornosti, oni su određeni kolektivnim ugovorom i isti su za djelatnike hitne i sanitetskog prijevoza", pojasnio je Rašić čiji zavod raspolaže sa 69 timova hitne pomoći i 41 timom sanitetskog prijevoza.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pročelnik Gradskog ureda za zdravstvo Vjekoslav Jeleč smatra da hitna pomoć radi u težim uvjetima od sanitetskog prijevoza i zaslužuje više koeficijente. Iako koeficijente određuje Vlada, Jeleč napominje da sanitetski prijevoz  samo obavlja transport kroničnih bolesnika dok hitna pomoć spašava živote.

Zagrebački zavod za hitnu medicinu u stalnom je kontaktu s ministrom zdravstva Vilijem Berošem, koji bi se, kako se neslužbeno doznaje, poslijepodne trebao sastati s predstavnicima sindikata sanitetskog prijevoza.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Radimo na rješavanju tog problema, no sve je na Vladi, oni odlučuju o koeficijentima", poručuje Rašić.

Odgovorio je i na pritužbe djelatnika sanitetskog prijevoza na dotrajalost vozila te najavio da Zagreb planira nabavu novih 70 vozila za hitnu pomoć i sanitetski prijevoz, o čemu bi uskoro trebala odlučivati Gradska skupština.

Sjene prošlosti
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo