Povodom Nacionalnog dana borbe protiv nasilja nad ženama, predsjednik SDP-a Davor Bernardić pozvao je Vladu da implementira Istanbulsku konvenciju.
"Ratifikacija Istanbulske bio je civilizacijski korak naprijed, no ona se danas ne realizira. Naš je zadatak osigurati implementaciju te konvencije koja je i dala nadu ljudima kad je riječ o rodnoj ravnopravnosti. No, bez obzira na taj civilizacijski doseg, posebice onih koji su po tom rodnom opredjeljenju drugi i drugačiji, Istanbulska konvencija ne smije ostati mrtvo slovo na papiru. Pozivam Vladu da je implementira”, rekao je Bernardić i dodao: "Nasilje u Hrvatskoj općenito je u porastu u svim gradovima. Ministar Božinović ništa ne radi".
“Ne mogu ne primjetiti da raste nasilje u Zagrebu, ali nažalost, raste i u drugim hrvatskim gradovima. Postavlja se pitanje što rade policija i resorni ministar Božinović", uzvratio je Bernardić na pitanje smatra li da je u Zagrebu prisutan sve veći broj slučajeva nasilja?
Činjenica je, kaže, da je sve manji broj policajaca u zajednici, da rade u sve težim uvjetima, da imaju niske plaće. Oprema im je zastarjela i moramo dati sve od sedebe da pojačamo broj policajaca ondje gdje je to potrebno, na terenu, među ljudima u zajednici, rekao je predsjednik SDP-a.
Odgovarajući na novinarska pitanja, pozvao je vladajuće da povuče prijedlog mirovinske reforme, a najavio je i da će SDP ponuditi svoje prijedloge.
Komentirao je i Vladinu najavljenu mirovinsku
reformu
“Kao što ni njihova porezna reforma nije uspjela u ključnom cilju
rasta plaća, tako ni ova mirovinska reforma nije uspjela
ostvariti veće mirovine. Ključno obilježje njihove reforme jest
'radit ćeš dulje, a imat ćeš manju mirovinu'. Opravdana je
bojazan stručne i zainteresirane javnosti, posebice sindikata oko
te reforme. Ukoliko ova mirovinska reforma ministra Pavića doista
prođe, to će značiti još gori položaj umirovljenika u Hrvatskoj.
Ako ste vidjeli izračune Ekonomskog instituta, onda znate da je
Vladin plan održiv nekakvih 15- 20 godina, nakon čega slijedi
potpuni kolaps mirovinskog sustava”, upozorio je Bernardić.
Predsjednik SDP-a Vladu je “pozvao na razum” i povlačenje sporne mirovinske reforme. Dodao je i kako je prijedlog SDP-a vezan za rast mirovina, o kojem će se govoriti u narednim tjednima, moguće ostvariti u tzv. tri koraka: kroz treće usklađenje kako bi odmah narasle najmanje mirovine, zatim napuštanje modela švicarske formule i usklađivanje mirovina s rastom BDP-a i rastom plaća te da mirovine nakon odrađenog punog radnog staža iznose 75 posto prosječne plaće.
"Opačić treba platiti članarinu"
Kad je riječ o slučaju Milanke Opačić koja je izašla iz stranke i ostala dužna 18.000 kuna za članarinu, Bernardić je tek kazao da se članarina treba platiti.
Jutarnji list objavio je da Opačić nije plaćala članarinu od početka prošle godine kada je stranka povećala članarine i to posebno za one članove koji ostvaruju prihode na dužnostima koje proizlaze iz članstva u SDP-u.
Tada je određeno više kategorija članarina čiji iznos ovisi o tome koliki je mjesečni prihod. Najniže članarine u simboličnom iznosu od jedne kune određene su za umirovljenike i studente, a najviše plaćaju saborski zastupnici.
Milanka Opačić je kao saborska zastupnica bila u rangu onih čija je mjesečna članarina iznosila 1000 kuna.
"Članarinu sam uredno plaćala sve dok nije usvojen novi sustav", kazala je kratko Opačić potvrdivši informaciju iz SDP-a.
Na pitanje namjerava li svojoj, sada već bivšoj stranci podmiriti dug, dala je negativan odgovor navodeći kako je ona "u 28 godina svoje odradila za SDP".
U SDP-u su rekli kako ne razmišljaju o prisilnom utjerivanju duga koji je Milanka Opačić ostavila na ime neplaćene članarine.