Gradonačelnik Zagreba Milan Bandić rekao je u subotu novinarima kako o rušenju dijela zida s grafitima u Branimirovoj ulici treba pitati Hrvatske željeznice.
"Ako je to bio zaštićeni zid onda su morali dobiti odobrenje ureda, a ako nije bio zaštićen onda je to njihova stvar", rekao je Bandić u subotu na konferenciji za novinare "Akti gradonačelnika", na traženje novinara za komentar.
Bandić je rekao da, ako je to napravljeno iz sigurnosnih razloga uz poštovanje procedure i zakona, onda nema što komentirati. Dodao je da će snositi posljedice ako su za rušenje zida trebali dobiti papir iz gradskog ureda, a nisu ga dobili.
Na rušenje dijela zida s grafitima koji odvaja željeznički kolodvor od Branimirove ulice i njegovom zamjenom jumbo plakatima u subotu su oštro reagirale gradske organizacije HNS-a i SDP-a. "Ulična umjetnost Zagreba i Hrvatske činom rušenja dijela zida u Branimirovoj nepovratno je oštećena. Iako su o tome postojale najave iz HŽ-a, ovo rušenje šokiralo je Zagrepčane i šteta je za mnogobrojne turiste koji cijene urbanu kulturu i street art," navodi se u priopćenju predsjednik zagrebačkog SDP-a Davora Bernardića. Zagrebački HNS najoštrije je osudio grafitima ukrašeni zid koji je "kultni spomenik zagrebačke urbane kulture", nazvavši to "kulturocidom" u centru grada.
Bandić je na pitanje novinara je li točna medijska tvrdnja da je saborski zastupnik Slavko Linić novi predsjednik Nadzornog odbora u Zagrebačkom holdingu, rekao da on ne bi komentirao špekulacije.
Komentirajući to što su mu predsjednik Uprave Zagrebačkog holdinga Dejan Fičko i članovi Uprave uputili pismo u kojem su naveli da se ne žele odreći menadžerskih ugovora, Bandić je rekao da se on ne dopisuje sa svojim službenicima i poslovođama u gradu bez povijesnih razloga i tako će biti i ubuduće. Ponovio je da će "u roku od tjedan dana tu stvar riješiti".
Na pitanje jesu li smijenjeni članovi Nadzornog odbora Zagrebačkog holdinga, Bandić je rekao da u Nadzornom odboru ima sada 11 članova (10 u ime grada i jedan u ime sindikata), a sve ostalo će javnost znati.
Najavio je da će 15. lipnja krenuti javna rasprava oko izmjena i dopuna Generalnog urbanističkog plana Zagreba. Rekao je da tjedno imaju dva puta kolegij i da stvari oko GUP-a idu svojim tijekom.
Gradonačelnik Zagreba je na upit kako se osjećao nakon što je objavljeno da Zagreb nije ušao u drugi krug za europsku prijestolnicu kulture 2020., rekao kako on to predvidio jer zadnjih 15 godina ni jedna europska metropola, glavni grad, nije bio grad kulture.