Ministar zdravstva Vili Beroš i ravnatelj Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo (HZJZ) Krunoslav Capak u petak su najavili novu strategiju cijepljenje protiv koronavirusa.
Beroš i Capak procijepljenost stanovništva žele povećati povećanjem broja mobilnih timova na terenu (posebno u ruralnim područjima), povećanjem drive-in cjepnih mjesta, kao i mogućnošću cijepljenja kroničnih bolesnika u bolnicama.
Predsjednica Koordinacije hrvatske obiteljske medicine (KoHOM) Nataša Ban Toskić za N1 je komentirala ovu najavu, naglašavajući da "ne vidi što je tu novo".
'Tko se želio, cijepio se'
"Cijepljenje u kućama, u bolnicama, mobilni timovi... Sve to postoji od samog početka cijepljenja. Izjava ministra u medijima je u starom stilu gdje se potencijalnim izvršiteljima njegovih ideja priopćuje to putem medija.
Da nas kao obiteljske liječnike i one koji su ponovno obilježeni kao glavni izvođači ove nazovi 'nove', a stoput prožvakane strategije, da nas se išta pitalo i konzultirao onda bismo mi rekli ministru i Stožeru ono što već svatko zna – da u Hrvatskoj vjerojatno ne postoji ijedna osoba koja ne zna da postoji pandemija, da postoji cjepivo i da struka preporuča cijepljenje. Tko se želio, cijepio se. U međuvremenu su mnogi preboljeli covid, a oni koji su čvrstog uvjerenja svoje mišljenje nisu promijenili”, rekla je Ban Toskić.
'Što podrazumijeva pod mobilnim timom?'
Smatra i da je Beroš trebao objasniti što podrazumijeva pod mobilnim timom.
“U praksi se dosad mobilni tim pokazao kao obiteljski liječnik koji sam - pješice, javnim prijevozom ili svojim automobilom, ide cijepiti. Tim bi trebao biti od dvoje-troje ljudi, administratorom, medicinskom sestrom, liječnikom, vozačem i u službenim vozilom koje ima sve tehničke uvjete za transport cjepiva u hladnjačama, ima sve vrste cjepiva, a to bi sve spadalo u nadležnost HZJZ-a.
Vjerojatno negdje, u nekim rijetkim županijama, takvi su timovi postojali i postoje, ali mi na terenu nismo vidjeli da funkcioniraju, pa ni da postoje. U Zagrebu i većini županija liječnici obiteljske medicine su prema svojoj procjeni u kuće išli cijepiti one teško pokretne i bolesne”, kazala je Ban Toskić.
Upitno joj je i cijepljenje po kućama. “Što znači cijepljenje po kućama? Pa ne može se nekome bez dozvole i najave kucati na vrata, postoji privatnost doma. Ne može se nikakva prsila niti psihička niti fizička vršiti ni na kojem pacijentu i kao obiteljski liječnici mi ovakve najave, a pogotovo takve predviđene metode, nipošto ne podržavamo”, zaključila je Ban Toskić.