"Nadzor je obuhvatio 808 objekata, a za pripremu su nam poslužile avionske snimke iz 2006., 2011. i 2012. godine na kojima se točno vidi što je kada građeno", rekao je pomoćnik ministra graditeljstva Davorin Oršanić za obilaska NP Kornati i dodao da će rješenjima za uklanjanje biti obuhvaćeni novosagrađeni objekti, pomoćni objekti koji su se zidali na starim temeljima, pristaništa, roštilji i ostali objekti koji su zatečeni na terenu.
Nitko Murterinima ne odriče pravo na vlasništvo, ali i u vlasništvu mora biti reda, mišljenja su građevinski inspektori, a u uvalama Opat, Koromašna, Statival, otok Žakan, kuće bez reda s limenim ili salonitnim krovovima, u gotovo svakoj uvali građevinski materijal, miješalice, zabetonirane obale do ulaza u more, golema pristaništa, višestruko izlaženje iz gabarita čak i na objektima za koje je nekad izdana dozvola za građenje, a prije dvije godine i rješenje za rušenje. To je, na žalost, slika samo djelića kornatske tradicijske bajke koji je danas pokazana medijima.
Izolirano područje
"Marina Hramina 2 najveći je objekt u NP Kornati, 2010. izdano je rješenje za rušenje iako se počela graditi sa svim dozvolama. Međutim, investitor je toliko premašio gabarite da su već nekoliko puta podnesene prijave i nadzornika parka, a, kako čujem, čak i kaznena prijava. Vlasnik je navodno zatražio legalizaciju, ali te papire tek treba proučiti.
Problem je Kornata što je to područje izolirano i teško je za gradnju, od svih objekata koji su zatečeni, pola ih je više ili manje nelegalnih. Iako, ako bismo to usporedili s cijelom Hrvatskom, dobili bismo nekakav državni prosjek gradnje bez dokumenata", objašnjava Pavelić.