Diclac Duo, Diclorapid, Diklofenak retard, Diklonat, Naclof, Naklofen, Neodolpasse i Voltaren lijekovi koje liječnici u Hrvatskoj pripisuju pacijentima, sadrže tvar za koju znanstvenici već godinama upozoravaju da povećava šanse da pacijent dobije srčani ili moždani udar.
Neki od tih lijekova, jačih od onih koji su sigurniji poput Ibuprofena, do prije nekoliko godina u Hrvatskoj su se prodavali bez recepta, a u 2007. i 2008. godini, prema podacima Hrvatske agencije za lijekove i medicinske proizvode (HALMED) lijekovi s djelatnom tvari diklofenak bili su najčešće korišteni nesteroidni antireumatici.
Patricia McGettigan, koja je još 2011. godine objavila rad o rizicima koje nosi korištenje ovih lijekova navodi da šteta koju nanosi ovaj sastojak nije ni po čemu manja od one koju je proizvodio lijek Vioxx, koji je povučen 2004. godine.
Samo upozorenje, od zabrane dosad ništa
Osim toga, ističe ona za britanski list Telegraph, on nema niti prednosti u odnosu na druge analgetike kada je u pitanju probavni sustav. Nije naodmet spomenuti i da je američka Administracija za lijekove i hranu (FDA) još 2009. godine upozoravala da diklofenak šteti i jetri. Ipak, u 74 zemlje svijeta ovaj se sastojak nalazi u lijekovima koji su smatrani esencijalnim.
Regulatori u Velikoj Britaniji, kao i u Hrvatskoj, ističu da se lijekovi s navedenim sastojkom propisuju uz oprez, no, još uvijek ih se smatra izborom čije koristi nadilaze štetu, budući da pomažu kod iscrpljujućih bolova, kada slabiji analgetici to ne mogu. Izdaju se isključivo na liječnički recept te se mogu koristiti samo na preporuku liječnika.