VJEČNO PITANJE /

ANKETA Treba li ukinuti plaćenu polusatnu pauzu? 'Radni dan treba biti kraći, a ne škrtiji'

Image
Foto: Luka Stanzl/Pixsell

'Postoje zemlje s radnim vremenom od šest sati. Ajmo se ugledati na njih'

9.8.2019.
11:00
Luka Stanzl/Pixsell
VOYO logo

Na temelju Zakona o radu, svaki radnik u Hrvatskoj koji radi najmanje šest sati na dan, ima pravo na dnevni odmor u trajanju od barem 30 minuta. Riječ je o plaćenoj pauzi, koja se ubraja u osmosatno radno vrijeme.

Međutim, povremeno se u domaćem medijskom prostoru potegne pitanje promjene statusa stanke i to na način da se ona prestane računati kao dio radnog vremena.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Provođenjem ankete o mogućnosti ukidanja plaćene pauze na poslu, u sklopu koje je svoje mišljenje ponudilo gotovo 4400 ispitanika, portal MojPosao je istražio stajalište naših sugrađana o navedenoj temi.

Očekivano, dobar dio ljudi ne gleda blagonaklono na ovu ideju. Velika većina sudionika ankete (86 posto) smatra kako polusatna pauza mora ostati sastavnim, plaćenim dijelom radnog vremena.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Kada plaće budu kao u Njemačkoj, onda i pauza može biti neplaćena. Postoje zemlje s radnim vremenom od šest sati. Ajmo se ugledati na njih. Opadanje koncentracije zbog nedostatka pauze je opasno za posao. Radni dan treba biti kraći, a ne škrtiji. U Njemačkoj se pauza ne plaća", neki su od komentara sudionika ankete.

Otprilike svaki deseti ispitanik (devet posto) smatra da plaćenu pauzu treba ukinuti jer je "Hrvatska jedna od rijetkih zemalja u kojoj pauza ulazi u plaćeno radno vrijeme". 

Ispitanici navode primjer Njemačke koja je pauzu izdvojila iz radnog vremena, a poslodavci plaćaju samo odrađene sate, ali istodobno navode kako je radni tjedan u Njemačkoj kraći, plaće bolje, a pauza, iako neplaćena, traje dulje.

Čak pet posto ispitanika tvrdi kako uopće nemaju pravo na dnevnu pauzu, a svaka četvrta osoba u Hrvatskoj vrijeme predviđeno za odmor od posla provede - radeći svoj posao.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Naime, premda prema dogovoru s našim poslodavcima imamo pravo na polusatnustanku, zbog previše posla za neke je ljude pauza 'puka apstrakcija'.

Slijedom toga, dio ispitanika svoj ručak pojede 'u hodu', drugi ga ostave za kraj radnog vremena, a trećima umjesto predviđenih pola sata, pauza traje samo desetak minuta pa za to vrijeme i ne stignu jesti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Recite nam što vi mislite, treba li ukinuti plaćenu pauzu?

Tekst se nastavlja ispod oglasa
FNC 20 PROPUŠTENE
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo