Prema analizi koju je objavio Deutsche Welle, malo kome u Srbiji je jasno zašto predsjednik Aleksandar Vučić uopće putuje u Zagreb. Naime, u glavnom gradu Hrvatske evidentno nije dobrodošao, a i vlastiti suradnici tvrde kako ne bi trebao posjetiti Hrvatsku. Međutim, svjesni su da se posjet događa zbog pritiska Zapada, koji jedini i drži koliko toliko pristojnu razinu odnosa Zagreba i Beograda.
Iako nema iskrene želje srpske i hrvatske strane za normalizacijom odnosta, ipak se mora razgovarati, smatraju neki. Među njima je i Dragan Popović, direktor Centra za praktičnu politiku.
Nitko ne želi izgubiti političke bodove
"Ne vidim nikakvu želju s obje strane da se razriješe nesporazumi. Poslije svega što se dogodilo proteklih godina ne vidim želju i namjeru da se suštinski nešto riješi, jer bi se onda jednostavno izgubio teren da se stječu laki, jeftini i populistički predizborni bodovi; kad god su neki izbori u obje države vi imate takve priče. Jer, kada svoju politiku gradite na nacionalizmu i populizmu, i na stalnoj ugroženosti države i naroda, vama nije u interesu da izgubite omiljene neprijatelje. A čak da takva namjera i postoji, to se ne može riješiti jednim posjetom već svakodnevnim radom", ocjenjuje Popović.
23.06.2017., Beograd, Srbija - Predsjednica RH Kolinda Grabar-Kitarovic na svecanoj inauguraciji predsjednika Republike Srbije Aleksandra Vucica u palaci Srbija. Photo: Srdjan Ilic/PIXSELL
OBJAVLJEN PROGRAM VUČIĆEVOG POSJETA: Srpski predsjednik za tri dana stiže u Hrvatsku, evo s kim će se sve susresti
Direktor Centra za regionalizam Aleksandar Popov ističe kako atmosfera u odnosima između dviju zemalja nije najbolja. "Zato se i ne može previše očekivati od Vučićevog posjeta Zagrebu, jer prije svega nije stvoren ambijent u kojem se mogu postići neki dobri rezultati. Bez obzira što kaže predsjednica Hrvatske Kolinda Grabar-Kitarović, taj posjet je očito uslijedio nakon pritiska Bruxellesa, možda i Washingtona, a u prilog tome ide i činjenica da je hrvatski premijer Andrej Plenković o njoj maltene saznao iz medija. Mislim da će ovo zato biti još jedan protokolarni posjet, nakon kojeg će se nastaviti s razmjenom oštrih riječi između Beograda i Zagreba. Ako bi se mjerila konkretna politička korist od predstojećeg posjeta, od njega mnogo više profitirati Vučić, jer je unatoč uvredama i najavi protesta ipak otišao u Zagreb", rekao je za DW Popov.
Ratna odšteta sigurno neće biti tema
Iako se ovih dana nagađalo da bi premijer Andrej Plenković mogao inzistirati na razgovoru o plaćanju ratne odštete Srbije Hrvatskoj, Popović smatra da to gotovo sigurno neće biti tema razgovora u Zagrebu. "To je tema koja sada služi samo tome da premijer Plenković dobije neki bod u odnosu na predsjednicu Kolindu Grabar-Kitarović. Da bi ta tema uopće došla na dnevni red, moralo bi se prije toga mnogo toga učiniti što se tiče osvrta na rat, prognane ljude i ratne zločine. A da ne govorimo o tome da ne postoji nikakav pravni temelj po kojem bi bilo Srbija bilo Hrvatska tražile nekakvu ratnu odštetu", ocjenjuje Popović koji podsjeća i na retoriku uoči samog susreta Vučića s hrvatskim državnim vrhom. Tako se u hrvatskim medijima spominje posjet "četnika Vučića", dok srpski ministar obrane Aleksandar Vulin savjetuje predsjedniku Srbije da ne ide u Zagreb, jer ga "tamo na trgovima čekaju ustaše", te "da će mu se dogoditi nešto slično kao i u Srebrenici". Još, međutim, nije sasvim jasno jesu li srbijanske poruke Hrvatskoj one kojima Vučić najavljuje smirivanje tenzija, ili pak ono što govori Vulin.
UDOVICE I BRANITELJI PROSVJEDOVAT ĆE ZBOG VUČIĆA: ‘On je notorni četnički zločinac, evo što točno spremamo za ponedjeljak’
"Mislim da je svima u Zagrebu jasno da Vulin priča ono što Vučić misli, ali ne smije reći. Sada je samo pitanje odgovaraju li Zagrebu više pomirljivi tonovi ili ovi maltene ratnohuškački tonovi? To opet ovisi od hrvatske unutarnje politike, a ja se bojim da vladi HDZ-a više uhu prija ono što govori Vulin, ili što pišu srpski tabloidi", ocjenuje Popović, a Popov je uvjeren kako bi politički vrh Srbije profitirao kada bi se suzdržao od reakcija na neugodne poruke iz Zagreba.
Treba li nam moratorij na povijesne teme?
"Mislim da bi time Srbija bila na dobitku, a na kraju bi i hrvatski čelnici vidjeli da je to neproduktivno. Na kraju krajeva, oni su članica EU i već su dobili ukor iz Bruxellesa zbog radikalizacije političke scene, rehabilitacije ustaštva i zavade sa skoro svim susjedima iz bivše Jugoslavije. Ali, na žalost, takva retorika kao da je dobro gorivo za obje strane", dodaje Popov.
Popović se osvrnuo i na najavu predsjednika Vučića o uvođenju moratorija od šest mjeseci na teme iz prošlosti dviju zemalja. "Taj moratorij završio bi točno 4. kolovoza. Nije nama potreban moratorij, već upravo suprotno - da se otvore sve teme i da se o njima iskreno razgovara. Prije svega da se prošlost osvijetli i da se posljedice prošlosti koliko je god moguće saniraju. Najgore što možemo učiniti je da izmislimo sad nekakav moratorij i da gurnemo pod tepih sve ono što muči građane i Srbije i Hrvatske", zaključuje u razgovoru za DW srbijanski analitičar.