Provjerite tko će plaćati studij, a tko ne

Prema odluci koju je Senat donio prije desetak dana u ovoj akademskoj godini "ujednačit" će se sustav participacija u troškovima studija redovitih studenata.

19.9.2012.
17:02
VOYO logo

Rektor zagrebačkog Sveučilišta Aleksa Bjeliš u srijedu je na konferenciji za novinare govorio o odluci Senata o ujednačavanju sustava participacija u troškovima studija redovitih studenata viših godina zagrebačkoga Sveučilišta. Riječ je o odluci koja je donesena na izvanrednoj sjednici Senata 11. rujna, a kako je istaknuto, bit odluke jest da se njome uspostavlja sustav koji će omogućiti jednako pristupanje izračunu studijskih participacija na svim sveučilištima.

Svi studenti koji su u prethodnoj godini ostvarili između 30 i 54 boda (uključujući i donju i gornju granicu) plaćat će samo ECTS bodove za one predmete koje nisu položili. Oni pak koji su u prethodnoj godini ostvarili manje od 30 ECTS-a, odnosno apsolvirali su manje od polovice ukupnoga studentskog opterećenja, plaćat će maksimalne iznose participacija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Najviša participacija 9.600 kuna

Rektor Bjeliš objasnio je da su novim modelom prvi put ujednačene visine maksimalnih participacija na razini pojedinih područja, iako smatra da razlike među područjima uopće ne bi trebale postojati. No, one su, kazao je, "odraz sadašnje situacije".

Ovisno o području, vrijednost jednoga ECTS boda kreće od 120 do 160 kuna i u društveno-humanističkom području iznosi 120 kuna, u tehničkom, biotehničkom i prirodoslovnom 140 kuna, dok je u biomedicinskom i umjetničkom području njegova vrijednost 160 kuna. Visina maksimalnog iznosa participacije kreće od 7.200 do 9.600 kuna s obzirom da se maksimalni iznos participacija izračunava tako da se cijena jednoga ECTS-a pomnoži sa 60.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Senat je na sjednici koja je održana u utorak odlučio da će od novih pravila biti izuzete u ovoj akademskoj godini četiri sastavnice Sveučilišta - Pravni, Prirodoslovno-matematički i Edukacijsko-rehabilitacijski fakultet te Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije.

Bez komentara o rangiranju sveučilišta Bjeliš je na konferenciji za novinare kratko spomenuo rezultate rangiranja sveučilišta u Hrvatskoj po osam različitih lista, među kojima su i Shanghai Ranking, na kojoj je i Sveučilište u Zagrebu i ove godine rangirano u skupini od 401. od 501. mjesta i QS World University Rankings listi, na kojoj je ove godine rangirano u skupini 551. do 600. mjesta dok je prošle godine bilo u skupini od 501. do 551. mjesta. Rektor nije želio komentirati rezultate rangiranja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
savrseni
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo