'80 POSTO LJUDI SMATRA DA SU AUTOHTONI PROIZVOD': / Zagorski mlinci odsad su zaštićeni oznakom zemljopisnog podrijetla

Image
Foto: Matija Topolovec/PIXSELL
14.7.2017.
13:36
Matija Topolovec/PIXSELL
VOYO logo

Gulija je na konferenciji za novinare kazao kako su prvi zadaci bili zaštita zagorskih mlinaca i zagorskih štrukli, a nakon četiri godine i četiri mjeseca od osnivanja udruge stiglo je rješenje Ministarstva poljoprivrede o zaštiti naziva "Zagorski mlinci", koja trenutno vrijedi za područje Republike Hrvatske kao prijelazna nacionalna oznaka.

"Čak 80 posto ispitanika s područja Hrvatske smatra da su zagorski mlinci autohtoni proizvod Hrvatskog zagorja i 80 posto ih povezuje upravo s ovim područjem. Oznaka je jamstvo kvalitete i podrijetla, u ovom slučaju Krapinsko-zagorske županije, Varaždinske županije i rubnih dijelova Zagrebačke županije“, rekao je Gulija. Kao sljedeći korak najavio je registraciju zaštite na razini EU, za što je zahtjev poslan, a u udruzi očekuju da će do kraja godine dobiti i pozitivan odgovor.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Župan Kolar: Želimo zaštititi i zagorske štrukle i bagremov med

Krapinsko-zagorski župan Željko Kolar rekao je da trenutno četiri proizvođača s područja županije proizvode zaštićene zagorske mlince. "Njihov kapacitet je sada 400 tona, ali ova zaštita bit će dodatni okidač da krenu u povećanje proizvodnje, jer očigledno da na tržištu postoji interes“, rekao je Kolar i najavio da su sljedeći proizvodi za zaštitu zagorski štrukli i zagorski bagremov med.

"Štrukli su nešto kompliciraniji, ali udruga intenzivno radi na tome i uskoro će biti usklađena i definirana receptura. Nakon toga se ide pred Ministarstvo poljoprivrede sa zahtjevom za zaštitu na nacionalnoj, pa na europskoj razini“, istaknuo je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kao članica Udruge "Tradicija Zagorja" u aktivnosti zaštite bila je uključena i predsjednica Skupštine Krapinsko-zagorske županije Vlasta Hubicki, koja je podsjetila da je već zaštićen zagorski puran. "Što je bolje nego puran i mlinci u jeseni koja je pred nama, a onda i za božićne blagdane. Isto tako i bagremov med za kašalj", kazala je Hubicki.

Uz tu udrugu, u zaštiti "Zagorskih mlinci" oznakom zemljopisnog podrijetla sudjelovali su i Krapinsko-zagorska županija, Zagorska razvojna agencija., Hrvatska gospodarska komora – Županijska komora Krapina te Obrtnička komora Krapinsko-zagorske županije, a zahtjev je Ministarstvu poljoprivrede predan 9. rujna prošle godine. Rješenje o odobrenju prijelazne nacionalne zaštite dobiveno je 3. travnja ove godine, a 18. svibnja je predan zahtjev Ministarstvu poljoprivrede za registraciju "Zagorskih mlinci" na razini EU, za što je zahtjev Europskoj komisiji podnijet 19. lipnja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Skriveno u raju
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo