Granitni grad, Aberdeen na sjeveru Škotske nije u svojoj povijesti pamtio ljepše dane. Istoimeni nogometni klub predvođen mladim trenerom, Alex Fergusonom, znate tko je to, naravno, prekidao je dominacije i tradicije kao nestašno dijete lego kocke.
Prekinuo je stogodišnju dominaciju Celtica i Rangersa u prvenstvu, osvajao je škotske kupove, a provincijska momčad sa sjevera Otoka, poznata po sivom granitu od kojeg je i sagrađen cijeli grad i po silnim platformama u Sjevernom moru, odjednom je postao poznat po momčadi koja jednostavno nije znala izgubiti utakmicu.
Mladi Ferguson, profesionalac od glave do pete i za šankom i na treningu i na klupi, pažljivo ga gledajte ovako mladog, složio je momčad od mladih igrača protkanih ponekim iskusnim, poput paklenog driblera Gordona Strachana, koju nitko u Europi nije mogao svladati. Već tada je taj stručnjak pokazao da nogomet kuži u detalje.
Da sve bude nevjerojatno i kao u snu, taj 'smiješni' Aberdeen je osvojio Kup kupova, i to u finalu svladavši ne bilo koga, već Real Madrid u najjačem izdanju. Prije i poslije toga popadali su i zamislite Bayern, HSV, Wattenscheid. Taj je Aberdeen postao poznat i po svojim vjernim navijačima koji su brodovima napuštali sjever Škotske, sve da bi se dokopali europskog kopna i tamo dalje kretali prema mjestima odigravanja utakmica svoje momčadi.
Padali su ti pijani Škoti s brodova, plivali za pojasevima, a jedan novinar je vjerno prenosio u eter kako i utopljenici skandiraju svom klubu.
Kako bilo, Ferguson je tada postao poznat nogometnom svijetu, Celticu I Rangersima nikako nije išlo u glavu kako je jedna provincijska momčad, znana po borbama za ostanak, postala doslovce jedna od najboljih u Europi.
Sir Alex se kasnije proslavio, postao je i škotski izbornik, odveo reprezentaciju na svjetsku smotru 1986. u Meksiko, preuzimao klubove, ostajući dosljedan napadačkom nogometu i promoviranju mladih igrača sa sjajnom skautskom službom.
Slavni dani ovog nogometnog kluba daleka su prošlost, no Ferguson je i te kakva sadašnjost. Pogledati videa o toj generaciji iz škotske provincije još jednom vraća vjeru u sport, onaj iskonski u kojoj novac nije sve.
I dobro je da je tako, jer da je novac sve, svake godine bi se znao svaki prvak, svaki osvajač kupa, tko ispada iz lige, pa i svaki prvak Europe. Zato su pravim pristalicama sporta i nogometa drage ove Fergusonove suze s početka trenerske karijere. Ne, nije on tako mrtav hladan kad ga gledate na klupi Manchester Uniteda, ma nimalo. Zato ovo morate pogledati i uživati u 'sportašu s emocijama', Alexu Fergusonu.
Inače, s te utakmice u britanskom sportskom novinarstvu stoji i slogan o najboljoj izmjeni stoljeća. Taj Hewitt koji je u produžetku s 2:1 slomio madridski Real ušao je tri minute ranije umjesto Strachana.
"Ferguson je znao da će Hewitt zabiti", pisali su otočki novinari, već tako pripisujući legendarne karakteristike današnjem strategu Uniteda.
Priča se da je svo stanovništvo bilo pijano tjedan dana, a u autobusu u kojem su se vozili igrači kako bi pozdravili građanstvo, bilo je stotinjak litara viskija za igrače.
O Fergusonu, vjerujemo znate mnogo, tek da vas podsjetimo, od 1986. neprestance vodi Manchester United. Prije toga bio je na škotskoj klupi i na trijumfalnom mjestu menedžera Aberdeena. A prije svega toga, vodio je samo St. Mirren i drugoligaša East Stirlinga. Kao igrač igrao je u Queens Parku, St. Johnstoneu, Dunfermlineu, Falkirku i Ayr Unitedu.
S Manchesterom je osvajao sve, baš sve, iako u prvih sedam godina nije osvojio prvenstvo. Sadašnji mu je zbir - 11 naslova u Premiershipu, pet FA kupova, četiri Liga kupa, osam FA Charitya kupova, dvaput je osvojio naslov prvaka Europe, jednom kup kupova, jednom internkontinentalni i svjetski klupski naslov.
No, to je sve poznato, priča o Aberdeenu, tako lijepa, još uvijek je malo znana, a bez nje ne bi bilo ni ovakvog Fergusona u Manchester Unitedu.
Pa, pogledajte onda mladog Alexa!