Supersenzacija SP-a, europski prvak u šoku!

Španjolska je na SP stigla kao glavni favorit za osvajanje naslova najbolje momčadi svijeta, no već u prvom meču uslijedio je – šok!

16.6.2010.
20:02

Durban. Stadion Moses Mabhida. Sudac: Howard Webb (Engleska). Strijelac: 0:1 - Fernandes (52).

ŠPANJOLSKA: Casillas - Pique, Puyol, Ramos, Capdevila - Iniesta, Xavi, Alonso, Sergio, Silva - Villa.

ŠVICARSKA: Benaglio - Lichtsteiner, Senderos, Grichting, Ziegler - Huggel, Barnetta, Fernandes, Inler - Nkufo, Derdiyok.Španjolci su, očekivano, dominirali terenom, a prvi ozbiljan udarac prema švicarskom golu uputio je David Silva u 16. minuti, no pucao je točno u švicarskog vratara Benaglija. Samo minutu kasnije je Sergio Ramos uputio šut pokraj vrata.

U 24. minuti fenomenalna akcija Španjolaca – Andres Iniesta je dao loptu 's očima' za Gerarda Piquea, koji je majstorski okrenuo svog čuvara, ali je potom pucao u švicarskog vratara.

U 26. minuti su prvi put zaprijetili i Švicarci. Ziegler je probao udarac iz slobodnjaka, no Casillas nije imao nikakvih problema.

Četiri minute kasnije su i Španjolci zaprijetili iz slobodnog udarca s linije 16 metara nakon prekršaja Stephana Grichtinga na Iniesti zbog kojeg je Švicarac zaradio i žuti karton. David Villa je pucao točno u živi zid, a Furija je iz svega izvukla svoj prvi korner na utakmici.

arti-201006090494006Prvo poluvrijeme je zatvorio Villa, koji je u 44. minuti pobjegao po lijevoj strani, ušao u suparnički šesnaesterac, lažnjakom 'pobacao' na travu svog čuvara i vratara Benaglija, no njegov lob nije pronašao put do mreže.

I nastavak su Španjolci otvorili furiozno te su silovito napadali kada je neočekivano uslijedio šok! U 52. minuti dugačka lopta je zbunila španjolsku obranu, nakon niza odbijanja te padova u šesnaestercu, Fernandes je, uz puno sreće, pogodio mrežu i doveo Švicarsku u iznenađujuće vodstvo.

Španjolski izbornik Del Bosque je u 62. minuti bacio sve karte na napad te je iz igre izvukao Silvu i Sergija, a ubacio Navasa i Torresa.

Odmah potom bilo je jako vruće pred vratima Švicarske. Torres je zakuhao frku, a Iniesta uputio opasan udarac koji je završio pored vratnice.

Nakon pokušaja Inieste (pokraj vratnice) i Torresa (izvan okvira vrata), Xabi Alonso je u 70. minuti odapeo s 20-tak metara i zatresao gredu.

Četiri minute kasnije Švicarska je mogla i povećati vodstvo. Derdiyok je izveo fenomenalnu akciju, prevario Puyola i Piquea, Casillas je bio nemoćan, no lopta je pogodila vratnicu.

Posljednje minute susreta su protekle u potpunoj opsadi švicarskog gola, no Španjolci ni u pet minuta sudačke nadoknade nisu uspjeli zabiti te su doživjeli prvi poraz od Švicarske u 18 dosadašnjih susreta.

Udarci: 24 - 8 Udarci izvan okvira: 16 - 5 Udarci u okvir: 8 - 3 Korneri: 12 - 3 Zaleđa: 2 - 1 Prekršaji: 8 - 21 Žuti kartoni: 0 - 4 Crveni kartoni: 0 - 0 Posjed lopte: 63 posto - 37 posto