Tulipani su u svom četvrtom nastupu na SP-u upisali i četvrtu pobjedu, a ovaj put su u osmini finala stradali Slovaci koji su kući poslali Talijane.

28.6.2010.
20:12

Durban. Gradski stadion. Sudac: Alberto Undiano (Španjolska).

Strijelac: 1:0 - Robben (18), 2:0 - Sneijder (84), 2:1 - Vittek (90+4). NIZOZEMSKA: Stekelenburg - Van der Wiel, Heitinga, Mathijsen, Van Bronckhorst - Van Bommel, De Jong - Robben (Elia, 71), Sneijder (Afellay, 90+2), Kuyt - Van Persie (Huntelaar, 80). SLOVAČKA: Mucha - Pekarik, Skrtel, Durica, Zabavnik (Sapara, 88) - Weiss, Kucka Stoch, Hamsik (Jakubko, 88) - Wittek, Jendrisek (Kopunek, 71).U susretu osmine finala SP-a Nizozemska je u Durbanu na stadionu Moses Mabhida svladala Slovačku s 2:1.

Utakmica je ponudila slabo prvo poluvrijeme i odlično drugo u kojem je jedini debitant na prvenstvu Slovačka promašio tri stopostotne prilike kod rezultata 1:0 za Nizozemsku.

arti-201006280556006Za Nizozemce je u ovoj utakmici po prvi puta na prvenstvu od početka igrao Arjen Robben i on je u 18. minuti postigao zgoditak na svoj karakterističan način. Prihvatio je loptu izbačenu iz nizozemskoga kaznenog prostora na desnom krilu, ušao u sredinu, prevario dvojicu čuvara i lijevom nogom pogodio sami kut slovačkih vrata.

To je, uz priliku Sneijdera bila i jedina pažnje vrijedna šansa u prvom dijelu, ali je zato drugi dio obilovao uzbuđenjima.

Već u prvim minutama vratar nastavka Mucha je obranio udarce Robbena i Van Persieja, a potom su Slovaci postali jako opasni. Ključni trenuci utakmice zbili su se u 66. minuti kada je nizozemski vratar Maarten van Stekelenburg obranio čiste prilike Stocha i Vitteka, koji je sa šest metara promašio stopostotnu šansu.

Slovacima su se promašaji osvetili u 84. minuti kada je Dirk Kuyt prošao vratara Muchu i uputio povratnu loptu na koju je natrčao Wesley Sneijder i povećao na 2:0.

Nizozemci su u samoj završnici imali još nekoliko šansi za uvjerljivu pobjedu da bi doslovce u zadnjim sekundama dvoboja Stekelenburg srušio Martina Jakubka, a Vittek iz kaznenog udarca postavio konačnih 2:1 za Nizozemsku te se s ukupno četiri zgoditka na prvenstvu izjednačio s prvim strijelcem Argentincem Higuanom.

"Držim da smo prilično dobro igrali u prvom poluvremenu i to zahvaljujući sjajnom Robbenu. Upravo je nevjerojatno koliko je dobar iako je samo prije dva i pol tjedna bio ozlijeđen. Mogli smo doći do prednosti od 2:0 ili 3:0 puno brže, Slovaci su također imali odlične prilike za izjednačenje, no, srećom, imali odličnog Maartena Stekelenburga. Plasirali smo se u četvrtfinale s četiri pobjede i to me čini zadovoljnim. O četvrtfinalu ću razmišljati tek kad saznam ime protivnika", izjavio je nizozemski izbornik Baert van Marwijk, dok je njegov kolega Vladimir Weiss bio utučen:

"Nijedan izbornik ne može biti zadovoljan ako izgubi utakmicu, a njegova momčad promaši barem tri čiste prilike za zgoditak. Naš zgoditak iz jedanaesterca bit će nam tek mala utjeha na putu kući. Nizozemska je vrlo jaka s Robbenom, bez njega igraju sasvim drukčije. On je stvarno nogometni genijalac i protiv njega ne postoji protuigra. Nažalost, igrao je od prve minute upravo protiv nas", izjavio je slovački izbornik.

Nizozemci su tako zabilježili i četvrtu pobjedu na prvenstvu, no dojam je da će itekako morati poboljšati svoju igru u četvrtfinalu, gdje će igrati protiv pobjednika susreta između Brazila i Čilea.

Udarci: 16 - 12 Udarci u okvir: 9 - 3 Korneri: 5 - 2 Zaleđa: 2 - 3 Prekršaji: 17 - 19 Žuti kartoni: 2 - 3 Posjed lopte: 52% - 48 %