Nakon dramatičnih 120 minuta, u kojima su obje momčadi imale svoje prilike, presudila je 121. minuta.

3.7.2010.
1:23

Johannesburg. Stadion Soccer City. Sudac: Olegario Benquerenca (Portugal). Strijelci: 0:1 - Muntari (45+2), 1:1 - Forlan (55).

URUGVAJ: Muslera - M.Pereira, Lugano, Victorino, Fucile - A.Fernandez, Perez, Arevalo Rios - Cavani, Forlan, Suarez.

GANA: Kingson - Sarpei, Mensah, Vorsah, Pantsil - Inkoom, K.Asamoah, Annan, Kevin-Prince Boateng, Muntari - Gyan.

JEDANAESTERCI: 1:0 - Forlan, 1:1 - Gyan, 2:1 - Victorino, 2:2 - Appiah, 43:2 - Scotti, Mensah - brani Muslera, M.Pereira - promašio, Adiyiah - brani Muslera, 4:2 - Abreu.Urugvaj je poslije 120-minutne drame pobijedio Ganu na jedanaesterce 4:2 i ukupnim rezultatom 5:3 izborio polufinale SP-a nakon punih 40 godina.

arti-201007020710006Urugvajci su bolje započeli susret, dominirali su sredinom terena, te često stizali pred vrata Gane, ali obrambeni igrači afričke reprezentacije sve te opasnosti uspijevali su otkloniti izbacivanjem lopte u korner. Iz tih udaraca iz kuta stvorena je samo jedna poluprilika, ali je Kingson uspio uhvatiti loptu nakon odbijanja po petercu.

Najbolju prigodu za pogodak u prvom poluvremenu Urugvaj je imao u 26. minuti. Suarez je odlično pucao s vrha kaznenog prostora, ali Kingson je uspio vršcima prstiju odbiti loptu preko grede.

Nakon gotovo pola sata dominacije Urugvaja, Gana je u samo jednoj minuti stvorila dvije izgledne prigode, ali su udarci prvo Vorsaha glavom nakon kornera, a potom i Gyana nogom s petnaestak metara prohujali blizu vratnica Muslerina gola.

U završnici prvoga poluvremena ozlijedio se urugvajski kapetan i najbolji obrambeni igrač Diego Lugano kojega je u 38. minuti morao zamijeniti Scotti i to je potpuno dekoncentriralo južnoameričke igrače te je Gana sve opasnije prijetila, a svoje prijetnje je i materijalizirala u posljednjim sekundama prvoga poluvremena.

Sulley Muntari je opalio s 30-ak metara, Muslera je krivo procijenio let lopte, ostao na krivoj nozi, pa je ona odsjela u mreži.

Tijekom 15-minutne stanke Urugvajci su se uspjeli pribrati i vrlo brzo izjednačiti. Pantsil je prekršajem zaustavio Fucilea 20-ak metara od gola na lijevoj strani urugvajskog napada, slobodan udarac izveo je Diego Forlan, a veliku pogrešku napravio je ganski vratar Kingson. Lopta je išla visoko po sredini gola, ali Kingson je krenuo napamet u svoj lijevi kut i nije ju uspio zaustaviti.

Nakon izjednačenja igralo se ravnopravno, ali bolje je prigode imao Urugvaj i to preko svog najopasnijeg igrača Luisa Suareza. U 63. minuti Forlan je pronašao Suareza na drugoj vratnici, ali udarac nije bio dovoljno precizan, da bi sedam minuta potom Fucile i Lodeiro dobro izradili situaciju za Suareza, ali njegov udarac sa 10-ak metara u bliži kut Kingson je odlično obranio.

Niti pokušaj Suareza iz 78. minute kada je glavom u padu zahvatio ubačaj Forlana nije bio uspješan, a ponovno je taj pokušaj neutralizirao Kingson. Posljednju prigodu da se utakmica riješi u 90 minuta imao je Maximiliano Pereira, ali on se u 82. minuti odlučio na udarac sa 20-ak metara u situaciji kada je imao nekoliko suigrača u punom naletu prema suparničkom golu.

Većim dijelom produžetaka obje su reprezentacije igrale vrlo oprezno te se teško dolazilo do prilika, ali u samoj završnici Ganci su pritisnuli Urugvajce u njihov kazneni prostor i zaslužili najveću šansu za pogodak - penal u sudačkoj nadoknadi drugog produžetka!

U gužvi pred urugvajskim golom u 121. minuti Suarez je prvo nogom s gol-linije očistio pokušaj Appiaha, a samo sekundu kasnije morao je rukom obraniti udarac Adiyaha, pa mu je portugalski sudac Benquerenca morao dati crveni karton i dosuditi kazneni udarac za Ganu.

No, Asamoah Gyan je s bijele točke pogodio gredu te propustio uvesti Ganu u polufinale Svjetskog prvenstva.

arti-201007020669006Prilikom izvođenja penala u junaka utakmice izrastao je urugvajski vratar Fernando Muslera koji je obranio udarce Johna Mensaha i Dominica Adiyaha, a pobjednički pogodak za Urugvaj postigao je Sebastian Abreu zvani El Loco i to vrlo riskantan način - takozvanom 'panenkom'. Bio je to sigurno nahladnokrvniji potez SP-a, nakon kojeg su svi Urugvajci pojurili na travnjak, a Ganci doslovno pali na pod i plakali.

El Loco je ovakve ludosti izvodio i prije

Urugvajci će u polufinalu SP-a odmjeriti snage s Nizozemskom koja je s 2:1 pobijedila Brazil.

Udarci na vrata: 14 - 26 Udarci u okvir: 6 - 8 Korneri: 12 - 8 Zaleđa: 6 - 1 Prekršaji: 23 - 23 Žuti kartoni: 3 - 3 Crveni kartoni: 1 - 0 Posjed lopte: 48% - 52%