Nakon mjesec dana natjecanja po skupinama i knockout fazi, došao je dan odluke.

11.7.2010.
22:23

Johannesburg. Stadion Soccer City. Sudac: Howard Webb (Engleska) Strijelac: 0:1 - Iniesta (116) Crveni karton: Heitinga (109) NIZOZEMSKA (4-2-3-1): Stekelenburg - Bronckhorst (Braafheid, 105), Mathijsen, Heitinga, Van der Wiel - De Jong (van der Vaart, 99), Van Bommel - Kuyt (Elia, 71), Sneijder, Robben - van Persie. ŠPANJOLSKA (4-2-3-1): Casillas - Capdevilla, Puyol, Pique, Ramos - Alonso (Fabregas, 87), Sergio - Pedro (Navas, 60), Xavi, Iniesta - Villa (Torres, 106).Gotova je utakmica! Nakon 120 minuta velike bitke začinjene sa čak 14 kartona, naslov svjetskog prvaka osvojila je Španjolska. Čovjek odluke bio je Iniesta koji je zabio u 116. minuti.

PRODUŽECI121' - I Xavi je dobio žuti karton u prvoj minuti sudačke nadoknade.

118' - Još dva žuta kartona. Kod Tulipana je požutio Mathijsen, a kod FurijeIniesta.

116' - Goooool! Španjolska vodi pogotkom Inieste, koji je iz blizine rutinirano matirao nizozemskog vratara.

111' - Osmi žuti karton za Tulipane - dobio ga je Van der Wiel.

109' - Heitinga je dobio drugi žuti karton zbog povlačenja Inieste. Tulipani će posljednjih desetak mintua igrati s igračem manje.

106' - Posljednja izmjena na utakmici. Torres je ušao umjesto Ville.

Kraj prvog produžetka. Još 15 minuta dijeli nas od ruleta jedanaesteraca.

105' - Posljednja izmjena u nizozemskom sastavu. Braafheid je dobio šasnu, a igru napustio van Bronckhorst.

101' - Dobra prilika za Španjolce. Navas je tukao iskosa, lopta je zakačila nekog u nizozemskom bloku i završila samo u vanjskom dijelu mreže.

99' - Druga izmjena kod Oranja. Van der Vaart je ušao umjesto kung fu majstora De Jonga.

96' - Po jedna velika šansa na obje strane. Najprije je Stekelenburg skinuo zicer Fabregasu, da bi nekoliko desetaka sekundi kasnije Mathijsen glavom prebacio vrata iz odlične pozicije. Igra se dobro u ovih nekoliko minuta prvog produžetka.

92' - Trojica igrača Furije pala su u istoj akciji - Španjolci su tražili 11-erac, no dobili su samo udarac iz kuta.

91' - Počeo je prvi produžetak. Nakon regularnog vremena nije bilo zgoditaka.

Isteklo je 90 minuta. I dalje nema golova na Soccer Cityju. Pobjednika ćemo doznati nakon produžetaka ili eventulanih jedanaesteraca.

Kung fu potez koji je trebao biti nagrađen crvenim kartonom

DRUGO POLUVRIJEME87' - Nova izmjena kod Španjolaca. Fabregas je ušao umjesto Alonsa.

84' - Evo i Robbenu žuti karton. Nizozemac ga je zaradio tražeći prekršaj od nekoliko trenutaka ranije. Da je pao, možda bi i dobio to što je tražio.

77' - Još jedna velika prilika na Furiju. Ramos je nakon kornera ostao sam na desetak metara, no glavom je promašio cijeli gol iz vrlo dobre pozicije.

73' - Villa je probao iz slobodnjaka, no nije uspio pogoditi okvir nizozemskog gola.

71' - Prva izmjena na utakmici kod Oranja. Elia je u igri, a izašao je Kuyt.

69' - Ako je šansa Robbena bila zicer, onda je Villa promašio zicerčinu! Španjolskom napadaču odbila se lopta na nekoliko metara od gola, Stekelenburg je već bio u padu, no obrana Tulipana se uspjela izvući odbivši udarac u korner.

67' - Osmi karton na utakmici zaradio je Capdevila. Španjolci sada smanjuju na 5:3 u javnim opomenama. Tko je sljedeći?

62' - Kakva šansa za Nizozemce! Robben se našao oči u oči s Casillasom, no španjolski vratar maestralno je nogom skrenuo loptu u korner. Najveća prilika na utakmici.

60' - Prva izmjena na utakmici. Navas je ušao umjesto Pedra.

56' - Još malo pa nestalo - Nizozemci kao da pokušavaju srušiti rekord u dobivenim kartonima. Zbog udaranja Ville požutio je i Heitinga.

54' - Nastavlja se fešta od kartona. Novi igrač sa žutim kartonom je van Bronckhorst.

52' - Pokušaj Robbena, no Casillas je lakoćom zaustavio udarac.

46' - Počelo je drugo poluvrijeme. Nema izmjena u oba sastava. Nadajmo se da su se igrači malo ohladili i da ćemo u nastavku gledati manje grubih prekršaja, a više dobrog nogometa.

Kraj prvog poluvremena. Nakon solidnog početka, utakmica se pretvorila u rat na sredini terena, popraćen s nekoliko grubih prekršaja. 21 faul za 45 minuta je ipak malo previše. Sudac je imao pune ruke posla i za manje od pola sata podijelio je čak pet žutih kartona, iako smo mišljenja da je kod starta De Jonga trebao povući crveni.

PRVO POLUVRIJEME45+1' - Konačno jedan udarac u okvir. Tukao je van Persie s ruba 16-erca, no Casillas je odbio u korner.

43' - Alonso je pokušao udarcem iz velike daljine - bez opasnosti za nizozemskog vratara.

38' - Pedro je dobro tukao s 20-ak metara, no lopta je otišla malo pokraj vratnice.

34' - Nakon dobro početka, utakmica se naglo razvodnila velikim brojem oštrih i grubih faulova.

28' - De Jong je nogom u prsa pogodio Alonsa i prošao samo sa žutim kartonom. Ako se ovako nastavi teško da ćemo do kraja dvoboja gledati 11 na 11.

23' - I Ramos se zbog prekršaja upisao u bilježnicu Howarda Webba.

22' - Utakmica se sve više zakuhtava. Zbog oštrog prekršaja je požutio i Van Bommel.

17' - Puyol je izjednačio u kartonima. Zbog prekršaja na Robbenu zaradio je javnu opomenu.

15' - Prvi karton u finalu zaradio je Nizozemac Robin van Persie.

12' - Nakon kornera Xavija, glavom je pucao Villa - no pogodio je samo vanjski dio mreže. Španjolska bolja na otvaranju utakmice.

11' - Još jedna dobra prilika Furije. Opet je u šansi bio Ramos koji se probio u 16-erac, tukao oštro, no njegov udarac blokira Mathijsen.

8' - Nizozemci uzvraćaju preko Kuyta, koji je opalio s 20-ak metara, no bio je to lak plijen za dobro postavljenog Casillasa.

5' - Prva velika prilika pripala je Španjolcima. Ramos je pucao glavom s desetak metara, no sjajno je obranio Stekelenburg i spasio Tulipane ranog rezultatskog minusa.

1' - Počela je utakmica na prepunom Soccer Cityju.

NAJAVA arti-201007090684006Zaboravite sve prognoze hobotnica i papagaja - večeras je sve u nogama nizozemskih i španjolskih nogometaša. Obje reprezentacije u prilici su po prvi put postati svjetski prvaci, a pobijedit će onaj tko bude imao više znanja, želje i u konačnici - sreće.

Tulipani su dva puta do sada igrali u finalu, 1974. i 1978. no oba puta kući su ponijeli 'samo' srebro. S druge strane Furiji je najbolji plasman četvrto mjesto iz Brazila prije točno 60 godina.

Oba izbornika nemaju problema sa sastavima, te će večeras na teren poslati svoje najjače snage.

.mcrmeebo { display: block; background:url("http://widget.meebo.com/r.gif") no-repeat top right; } .mcrmeebo:hover { background:url("http://widget.meebo.com/ro.gif") no-repeat top right; } http://widget.meebo.com/mcr.swf?id=oTtgzoDcjT