Institut za biologiju mora iz Crne Gore objavio je fotografije morske kornjače koja je stradala prilikom sudara s gliserom ili skuterom u vodama ispred Prčnja.
"Leš morske kornjače je nađen nasukan na obalu ispod šanka 'Grota'. Nakon pregleda leša od strane veterinara, zaključeno je da je jedinka najvjerojatnije stradala uslijed sudara s gliserom ili skuterom, s obzirom na to da je na vratu uočena fizička ozljeda koja je dovela do uginuća. Leš kornjače je ženskog spola, dužine oklopa od 80 cm, starosti od oko 25 godina. Na osnovi fotografija prethodnih slučajeva uginulih morskih kornjača tijekom rujna mjeseca, smatra se da je ovo isti leš koji je fotografiran u vodama ispred Prčnja 21.09.2019 i da su ga struje donijele na obalu u Orahovac", priopćili su.
"Leš kornjače će biti uklonjen od strane Komunalnog poduzeća Kotor.
Ovo je treći slučaj uginuća morskih kornjača tijekom rujna u Bokokotorskom zaljevu. Prva je evidentirana u Prčnju 11.09.2019 godine, pošto je bila u fazi raspadanja, nije bilo moguće utvrditi uzrok uginuća, druga je evidentirana u tjesnacu Kumbor 12.09.2019, s vidnim oštećenjima na oklopu i treća kornjača (ujedno ova ista koja je nađena nasukana na obali u Orahovcu 25.09.2019) je primarno evidentirana da pluta u akvatoriju Prčnja 21.09.2019.
Glavna prijetnja morskim kornjačama u Bokokotorskom zaljevu su skuteri i gliseri
Sve uginule jedinke pripadaju vrsti Glavate kornjače (Caretta caretta) koje nisu nikakva neuobičajena pojava u zaljevu niti u teritorijalnim vodama Crne Gore. U našim vodama se morske kornjače hrane i u suštini im je naša obala usputna stanica na putu ka sjevernom Jadranu.
Glavna prijetnja morskim kornjačama u Bokokotorskom zaljevu su skuteri i gliseri pa ovim putem apeliramo na građane koji upravljaju ovim vozilima da prilagode brzinu kretanja i obrate pažnju na površinu vode gdje kornjače izlaze da bi udahnule zrak.
Zahvaljujemo svim građanima koji nas informiraju o ovakvim događajima", piše u priopćenju.