USTAŠKO ODMARALIŠTE ZA DJECU: / Zagreb će upoznati heroinu koja je spašavala djecu iz logora. Istovremeno, Crkva nastavlja s revizijom povijesti

Image
Foto: Pixsell

U srijedu će se u Zagrebu održati premijera filma 'Dnevnik Diane Budisavljević' o heroini koja je spašavala ženu i djecu iz ustaških logora.

2.10.2019.
13:13
Pixsell
VOYO logo

Prije dvije godine, nimalo slučajno baš na međunarodni Dan sjećanja na žrtve holokausta, u središtu Zagreba održana je tribina pod nazivom "Jasenovac – lažni mit". Bila je to svojevrsna demonstracija moći hrvatskog povijesnog revizionizma i demonstracija nemoći hrvatske pravne države. Dok je u drugim uređenim demokratskim državama javno negiranje i umanjivanje zločina i žrtava naci-fašizma zakonski sankcionirano, u Hrvatskoj je to već 30 godina redovna i normalna pojava.

Tako je ustaška NDH, koja je nastala isključivo kao projekt Hitlera i Mussolinija, postala, prije i više od svega ostalog, ostvarenje tisućljetnog hrvatskog sna o vlastitoj državi, a pozdrav koji su izmislili ustaše i kojim su potpisivane zapovijedi o ubijanju i odvođenju civila u logore stari hrvatski, i time naravno prihvatljiv, pozdrav. Ulice u hrvatskim gradovima zovu se po ustaškim ministrima, a ministri u vladi današnje demokratske Hrvatske po kućama drže slike ustaškog poglavnika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U cijelom tom udruženom i dobro organiziranom revizionističkom pothvatu, u kojem zadnja tri desetljeća sudjeluju predstavnici vlasti, medija, crkve i akademske zajednice, Jasenovac zauzima posebno mjesto. Tako je umjesto tendencioznog, i znanstveno opovrgnutog mita o 700 tisuća žrtava, u javni prostor polako počeo ulaziti podjednako tendenciozan mit o Jasenovcu kao mjestu u koje su većinom upućivani "djelatni protivnici NDH" i to "pretežno Hrvati", pri čemu je broj žrtava bio neznatan, jer u ovom "radnom logoru" nije bilo "masovnih i serijskih ubojstava". Ako se pita hrvatske povjesničare koji negiraju zločinački karakter jasenovačkog logora, najveći zločini dogodili su se tek nakon 1945., iako takvo mišljenje (naravno) ne temelje na dokazima i znanstveno utemeljenim činjenicama.

Logori za djecu

Nekako u sjeni priče o najvećem ustaškom logoru na području NDH posljednjih se nekoliko godina nastoji umanjiti tragična priča i o logorima koje su ustaške vlasti osnivale za djecu. Uglavnom srpsku. Činjenice kažu da je sve počelo nakon udružene njemačko-ustaške ofenzive na planinu Kozaru, kako bi se taj kraj očistio od partizana, ali i lokalno stanovništvo kaznilo zbog pomaganja istima. Jedna od posljedica ove akcije provedene u ljeto 1942. bio je masovan i prisilan izgon oko 70 tisuća Srba koji su živjeli na tom području.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dio, uglavnom muškaraca, je odmah ubijen, dio stanovnika upućen je na prisilan rad po Hrvatskoj, Njemačkoj i Norveškoj, a dio je završio u logorima Jasenovac i Stara Gradiška. Sudbinu svojih majki, očeva, baka i djedova morala su dijeliti i djeca. I dok će dio mališana imati "sreće" i preživjeti rat tako što će ih ustaške vlasti, nakon što ih na silu oduzmu od majki, "kolonizirati" po hrvatskim obiteljima, dio će uslijed iscrpljenosti, hladnoće, gladi i bolesti život skončati na najgori mogući način u nekom od "dječjih prihvatilišta", poput onih u Sisku i Jastrebarskom.

O udomljavanju i posvajanju te djece, odnosno o akciji nekoliko građanki i građana koji su u mračnim vremenima nasilja i mržnje pokazali hrabrost i ljudskost, govori i nedavno snimljen film "Dnevnik Diane Budisavljević". Premda naslov sugerira priču o jednoj humanitarki, svakom će gledatelju postati jasno da je ovo zapravo priča o tisućama i tisućama djevojčica i dječaka, koji su potpuno nevini postali žrtve zločinačke politike.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Od koga se spašavalo djecu s Kozare?

I kako to obično u Hrvatskoj biva, da iza svakog dobra ide (barem) jedno zlo, na dan premijere filma o Diani Budisavljević održat će se i premijera filma "Dječje prihvatilište Sisak". On također govori o "akciji spašavanja ratom stradale djece", odnosno o "velikom priljevu djece s Kozare", koja su dijelom smještena u ukupno četiri "dječja prihvatilišta" u gradu Sisku, a dijelom po obiteljima. Kako piše u opisu filma "uz opću neimaštinu i glad preuzimanje brige za tzv. kozaračku djecu bio je pothvat iznimne kršćanske uljudbe i velikoga srca koje su Siščani toga vremena pokazali".

Nije ovo prvi slučaj umanjivanja i negiranja tragedije koja se srpskom stanovništvu i posebno djeci dogodila u NDH, kao i izbjegavanja suočavanja s ključnim pitanjima: Od koga se to spašavalo djecu s Kozare? Gdje su završili njihovi roditelji, dok se djecu spašavalo? I, otkud velika smrtnost u prihvatilištima? Zašto djeca od gladi, hladnoće, nehigijene i bolesti nisu umirala u svojim kućama, prije dolaska u prihvatilišta?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Siguran sam da će na ova pitanja u najavljenom nastupu na premijeri odgovoriti jedan od doajena kršćanske uljudbe, čovjek velikog srca i poznati promicatelj tolerancije i suživota među ljudima, sisački biskup Vlado Košić. I da će, u spomen na srpsku siročad, svoj repertoar na premijeri prilagoditi pjevači Klape "Sveti Juraj" Hrvatske ratne mornarice.

Ostaje još za vidjeti hoće li im se i ovaj put u nastupu pridružiti hrvatska predsjednica. I, naravno, koja? Ona koja se ponosi hrvatskim antifašističkim pokretom, ili ona koja izjavljuje da je Pavelić učinio neke "fatalne pogrješke", a posljedica čega su bili "razni zločini nad Hrvatima".

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Brak na prvu UK
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo