Uspjelo presađivanje ruke

Tridesetogodišnji Matt Scot može napokon osjećati toplinu, bol, može opet pisati, razlistavati novine i hvatati loptu. Lijevu ruku je izgubio u požaru, a novu dobio od umrlog 58-godišnjaka.

19.8.2000.
16:08
VOYO logo


Liječnici iz SAD-a (Kentucky) javljaju da je druga svjetska transplantacija ruke prošla s uspjehom, pošto godinu dana nakon operacije 38-godišnji Matt Scot može napokon osjećati toplinu, bol, može opet pisati, listati novine i hvatati loptu. Lijevu ruku izgubio je u požaru 1986., a novu dobio od umrlog 58-godišnjaka.

Liječnici još od 1964. uspijevaju nanovo povezivati otkinute udove, no transplantacija s leševa spada u novije postupke. Već tri puta je Mattovo tijelo pokušalo odbaciti novi ud, odgovarajući na presađivanje protunapadom iz vlastitog imunosistema. Zato je bio primoran na uzimanje lijekova koji zavaravaju te napade. Dr. Jon Jones, voditelj operacionog tima, kaže kako je za širu upotrebu ovih lijekova nužno njihovo poboljšanje. Stanje s trenutno raspoloživim lijekovima tako je nepraktično da bi idealni pacijent trebao uzimati imuno-supresore dulje vrijeme prije moguće nesreće, kao što je slučaj s cjepivom protiv gripe. Dr. Nadey Hakim, koji je asistirao pri sličnoj operaciji u Francuskoj, tvrdi kako će svaki pacijent doživjeti odbacivanje, dodajući: ?Nema lijeka koji bi pokazao 100%-tnu zaštitu.?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prva transplantacija ruke obavljena je na Novom Zelandu i 49-godišnji Clint Hallam dobro se oporavlja. Prvo svjetsko presađivanje obje ruke nedavno je u Francuskoj izvršio internacionalni tim liječnika. Čovjek iz Rocherforta (Francuska) je zbog nezgode s amaterskom raketom ostao bez ruku 1996. Iako je 50-teročlani tim ? uključujući 18 kirurga - bio uključen u pripreme za operaciju, još je prerano reći koliko je zahvat bio uspješan.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo