Ideja nove Manifeste rođena je u Nizozemskoj sredinom 90-ih kao rezultat potrebe za novom platformom s koje bi se promatrali novi smjerovi europske kulture i to svaki put iz druge geografske perspektive. Ovo nomadsko događanje odvija se svaki put u drugom europskom gradu, i sa različitim timom kustosa čiji jedini zadatak je suočiti se s gorućim temama suvremene umjetničke prakse. Stoga kao startna osnova Manifesta pokušava odgovoriti na pitanje kako suvremena umjetnička praksa djeluje, komentira ili sudjeluje u kreiranju sadašnjeg trenutka.
Kustosi Manifeste 3 odlučili su se za pogled na Europu kroz prizmu "borderline" sindroma. Takva metafora, posuđena iz područja psihologije, čini se vrlo pogodna u datom trenutku, difuzija identiteta ili obrane, zaštite i otpora u proteklih deset godina oblikovalo je brojna događanja na nekoliko nivoa, umjetničkom, geopolitičkom, socijalnom i osobnom. To je ujedno i interakcija sa lokalnim partnerom kao borderline zemljom.
Borderline sindrom biti će povodom okupljanja brojnih umjetnika i posjetitelja iz cijele Europe, a događanje potpisuju Francesco Bonami, Muzej suvremene umjetnosti ? Chicago; Kathrin Rhomberg, kustos izložbi Bečke secesije; Maria Hlavajova, freelance kustos, Ole Bouman, kustos i urednik časopisa Archis.