Umjetnička djela koja nisu imala sreće

Mnoga vrijedna umjetnička djela nisu podlegla samo zubu vremena, nego i trapavim ili pomahnitalim posjetiteljima muzeja i galerija.

28.1.2010.
14:17
VOYO logo

Picassov Glumac Jedna žena na satu povijesti umjetnosti u organizaciji njujorškog Metropolitana pala je na 105 godina staru sliku Pabla Picassa, Glumac, te napravila rez velik 15 cm. Riječ je o djelu čija je vrijednost procijenjena na 130 milijuna dolara.

Nesretna umjetnica Britansku umjetnicu Tracey Emin definitivno ne prati sreća. U jednoj edinburškoj galeriji njen rad Self Portrait: Bath – neonsko svjetlo omotano bodljikavom žicom – uništio je odjeću jednog posjetitelja. Šteta je procijenjena na 2000 dolara. U istoj galeriji oštećen je njen rad Feeling Pregnant III nakon što se jedan od posjetitelja slučajno naslonio na njega. U Škotskoj nacionalnoj galeriji njen rad My Uncel Colin oštetilo je osoblje, a 2004. veliki broj njenih radova stradao je u požaru.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kad smeće postane umjetnost Rad njemačkog umjetnika Gustava MetzgeraRecreation of First Public Demonstration of Auto-Destructive Art oštetio je zaposlenik britanskog muzeja Tate nakon što je bacio plastičnu vrećicu sa smećem koja je stajala pored rada, jer nije znao da je to zapravo sastavni dio djela.

Slična sudbina snašla je 2001. godine Damiena Hirsta, čiju je hrpu pivskih boca, pepeljara i šalica kave pospremio domar u londonskoj galeriji Eyestorme, dok je agilni domar u jednoj njemačkoj galeriji '80-ih oprao prljavu kadu koja je bila izložak Josepha Beuysa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Spektakularni pad U muzeju Fitzwilliam u Cambridgeu trapavi posjetitelj zapeo je za vezicu na cipeli, pao niz središnje stubište i porazbijao kineske vaze stare 300 godina, koje su bile najvredniji dio muzejskih izložaka. Šteta je procijenjena na 800.000 dolara.

Slučajnost? Djelatnici aukcijske kuće Sotheby's uništili su sliku britanskog umjetnika Scotta Wintrowa, vrijednu 157.000 dolara, nakon što su je bacili u drobilicu jer su mislili da je kutija u kojoj se slika nalazila prazna.

PerfekcionistClaude Monet, francuski impresionist, sam je nepopravljivo uništio svoje slike, koje su još 1908. vrijedile 100.000 dolara, jer nije bio zadovoljan, iako su ih kritičari već itekako nahvalili. A bila je i dogovorena izložba na kojoj su trebali biti predstavljeni plodovi njegovog trogodišnjeg rada.

Na meti manijakaRembrandtovaNoćna straža iz 1642. najpopularniji je izložak u amsterdamskom Rijksmuseumu. Tijekom 20. stoljeća čak tri puta je bila napadnuta, dva puta nožem i jednom kiselinom. Srećom, restauratori su svaki put uspjeli popraviti štetu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nestašni lakat U jesen 2006. vlasnik brojnih kasina u Las Vegasu Steve Wynn odlučio je prodati Picassovu sliku iz 1932. godine Le Rêve ljubitelju umjetnosti Steveu Cohenu za 139 milijuna, što je bila najviša cijena nekog umjetničkog djela u povijesti. No, samo dva dana nakon ovog dogovora, Wynn, koji ima problema s perifernim vidom, oštetio je sliku probivši je laktom. Nakon restauracije vrijednost slike je pala na 85 milijuna.

Michelangelova PietàMichelangelovaPietà iz 1499., jedna je od najpopularnijih religijskih skulptura svih vremena te jedino kiparsko djelo koje je umjetnik potpisao. Nju je 1972. godine čekićem napao Laszlo Toth, australski geolog mađarskog podrijetla. Uništio je lice, vrat i ruke Djevice Marije prije nego su ga zaštitari obuzdali.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

To tako treba biti ili...? Jedan posjetitelj londonske Kraljevske akademije srušio je gotovo tri metra visoku keramičku skulpturu umjetnice iz Kostarike Tatiane Echeverri Fernandez. No, ostali posjetitelji muzeja mislili su da su krhotine zapravo izložak i oduševljeno su ih promatrali i fotografirali.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Dosje jarak
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo